avatar_jelajelena

Na Balkanu najtraženija vijagra

Započeo jelajelena, Februar 13, 2014, 08:42:12 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena

Pilule zla (2): Na Balkanu najtraženija vijagra




Oni koji imaju kompjutere znaju da je njihovo poštansko sanduče pretrpano mejlovima koji im, između ostalog, najčešće nude preparate za mršavljenje i za povećanje seksualne potencije.

Plava pilula (ne)sreće: Falsifikatori su se tako usavršili, da čak ni najveštiji farmaceuti ne mogu da otkriju lažnu vijagru


- Sajtovi koji nude ovu "robu" zbunjuju potencijalne kupce jer se predstavljaju kao prodavci lekova. Oni uglavnom koriste činjenicu da su zdravstveni problemi vezani za seksualnost još uvek tabu tema za mnoge ljude - naročito muškarce koji izbegavaju da odu kod lekara i okreću se internetu da bi tamo često postajali žrtve prevaranata - rečeno je ovih dana na međunarodnoj konferenciji u Madridu posvećenoj Medikrajmu - konvenciji Saveta Evrope protiv lažnih lekova.



- Mnogi ne žele da iko sazna da su bolesni od seksualno prenosivih bolesti kao što su sida i sifilis i zato se okreću apotekama na internetu, što može za njih da bude smrtonosno - upozorio je belgijski stručnjak Klod Debril, koji je preko Saveta Evrope bio jedan od inicijatora stvaranja konvencije protiv lažnih lekova. Cilj tog dokumenta jeste stvaranje međunarodne mreže policijskih, zdravstvenih i carinskih vlasti. Na Kosovu heroin i lekovi zajedno

Kosovski list "Ekspres" pisao je o aferi prodaje akciza kojima trguje tamošnja agencija za lekove, pa tako gomila lažnih lekova može da uđe i u legalnu prodaju. Francuski pul za borbu protiv kriminala, pri ambasadi te zemlje, u svom biltenu od prošle godine ocenjuje da na Kosovu i u Albaniji "postoje kapaciteti za proizvodnju heroina koji mogu da se upotrebe i za proizvodnju lažnih lekova".


Kada je reč o vijagri, famoznoj plavoj piluli, proizvođači lažnih lekova dostigli su "savršenstvo" - čak ni najveštiji farmaceuti ne mogu da otkriju lažnu vijagru bez hemijske analize. Uostalom, trgovcima lažnim lekovima nijedna teška bolest ne predstavlja moralni problem. Na internet i crno tržište izlaze milioni lekova protiv raka, side, visokog pritiska ili dijabetesa.



Afera u Francuskoj sa silikonskim ulošcima za povećanje ženskih grudi, koji su pri tom sadežali opasne supstance, samo je potvrdila do koje mere je unosan posao prodaje i proizvodnje svega što se posredno ili neposredno tiče seksualnosti i telesne kondicije. Prošle godine razbijena je i mreža prodaje anabolika, steroida i supstanci koji su iz Poljske preko Nemačke išle na zapadnoevropsko tržište.


Francuske vlasti, zbog rasprostranjenosti lažnih lekova, upozoravaju svoje državljane da ponesu osnovnu ličnu apoteku kad putuju u zemlje Afrike, Azije i Latinske Amerike. Ovo upozorenje delimično bi moglo da se odnosi i na Balkan. Pazite kad "kod kuće" kupujete lekove!


Po broju zaplena, ocenjuje se da su u borbi protiv ovog sve raširenijeg i novog vida kriminala najuspešnije Hrvatska i Srbija. Većina analiza lažnih lekova zaplenjenih na Balkanu pokazala je da su uglavnom poreklom iz Kine, u kojoj se proizvodi više od dve trećine sirovina za prave, ali i za lažne lekove.Pilule zla:

1. Lažni lekovi seju smrt


U lancu legalne prodaje, lažna vijagra, lek za seksualnu potenciju, prilično je skupa, ali se na crno kupuje po pet do deset puta nižoj ceni.


U Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Bosni i Bugarskoj, lažni lekovi uglavnom se prodaju preko interneta ili preko oglasa, kaže francuska analiza. U Albaniji, na Kosovu i u Makedoniji lažni lekovi se međutim nalaze i u apotekama, u legalnoj prodaji.


U Srbiji je pokrenuto više istraga poslednjih godina, u Hrvatskoj i Bosni po jedna, a na Kosovu i u Albaniji nijedna.

Štetni, ali ne ubijaju

Prema podacima francuske antikriminalne grupe za Balkan, koja deluje od 2004. godine, trgovina lažnim lekovima u ovom delu Evrope uglavnom je usredsređena na proizvodnju lekova za seksualnu potenciju, anabolike i preparate za mršavljenje. Ovi proizvodi nisu smrtonosni, kao lekovi u Africi, ali mogu ozbiljno da oštete zdravlje
www.vesti-online.com

Facebook   Instagram   Tiktok