Glavni meni

BONTON

Započeo pitalica, Decembar 17, 2009, 09:46:51 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

pitalica



Dečja soba: prema uzrastu

To je prostorija koja treba da služi i za igru i za spavanje, pa i nameštaj treba da odgovara tim zahtevima. Osnovno je da se ostavi što više prostora za igru tamo gde su manja deca, i da se omoguće dobri uslovi za rad tamo gde su veća deca, koja idu u školu.
Krevete treba smestiti tako da zauzmu što manje mesta. Najpraktičniji su kreveti na sprat ili na sklapanje (tako da se preko dana sklope).
U dečju sobu treba smestiti policu ili korpu za igračke, koja mora biti dostupna deci. Za red u sobi, naročito kad je reč o igračkama, od najranijeg uzrasta deca treba da se brinu sama.
Za manju decu treba postaviti niži stočić i stolicu za igru ili crtanje, za školsku decu pisaći sto. To radno mesto treba da je neposredno ispod prozora, po mogućnosti osvetljeno sa leve strane.
Ormar ili komoda, koja takođe pripada dečjoj sobi, postavite u najtamniji ugao ili sa strane prozoru.
Boje u dečjoj sobi treba da budu što vedrije. To se odnosi i na zidove, i na nameštaj, i na zavese. Naravno, treba ih uskladiti.
Posebno treba paziti da nameštaj ne bude sa oštrim ivicama, a najbolje je da su zaobljene, kako se deca pri padu ne bi povredila.

pitalica



Trpezarija: soba u odumiranju
   
To je prostorija koja je u odumiranju, bar ona klasična, sa staklenom vitrinom, mnogobrojnim policama i ukrasima kao stvorenim za prikupljanje prašine. Ako stambene prilike i prostor dopuštaju, danas se i trpezarije uređuju jednostavno i praktično.
U sredinu trpezarije dolazi sto (orkugao je lepši i svečaniji od četvorouglastog) sa stolicama. Stolice mogu imati više naslone od onih u drugim sobama, a sto treba da bude prikladan za razvlačenje, kako bi, prema potrebi, moglo sesti više gostiju. Jedna – dve manje komode i stolić za posluživanje mogu upotpuniti opremu trpezarije. Vredna slika ili posuda sa cvećem svakako pridonosi i lepom izgledu prostorije, koja ne mora biti jako velika.


pitalica




Kuhinja: radionica kuće

Kuhinja jeste velika i važna radionica kuće, ali to ne znači da ona mora biti i velikih razmera. Preporučuje se mala, praktično opremljena kuhinja, i radi jednostavnijeg rada, i lakšeg održavanja čistoće i reda.
Danas, gotovo da postoji ustaljeni redosled uređivanja kuhinje. Taj redosled predviđa da se kuhinjski elementi i aparati postavljaju uza zid, te se iznad njih ređaju viseći delovi. 
Pošto se kuhinja smatra radionicom, treba da ima i posebno pogodno svetlo. Osim velikog prozora i lustera na plafonu, u savremenoj kuhinji predvidjeno je i posebno svetlo nad stolom za pripremanje hrane. Svetli zidovi i nameštaj treba da doprinesu ugodnoj atmosferi prostorije u kojoj se provodi veliki deo dana.
Ako je kuhinja većih dimenzija, možete u nju staviti kuhinjski sto sa stolicama, ili ugao sa klupom. Šarena presvlaka klupe i stolica pojačaće ugodnu atmosferu prostorije, koja može služiti i za duži boravak. Tome slobodno dodajte vedre zavese, dekorativne tanjire ili nešto slično, što naglašava vaš ukus.

pitalica



Kupatilo: čistoća na delu

Kupatilo služi za održavanje čistoće i zato treba da bude najčistiji deo stana. Pored standardnog uredjenja, kupatilo ne može biti bez ogledala i polica za smeštaj pribora i raznih sitnica potrebnih za negu. U kupatilu mora biti postavljena vešalica za peškire. Ako peškiri nisu raznobojni (prema članu porodice) treba ih rasporediti po mestu. Zajednički peškir – za brisanje ruku – može zauzeti mesto najbliže lavabou, jer se najčešće upotrebljava. Ormarić ili korpa za prljav veš, treba da zauzima neupadljivo mesto. Ako se u ovoj prostoriji drži kućna apoteka, treba voditi računa da se postavi dovoljno visoko, kako je ne bi mogla dohvatiti deca.
Električne instalacije – kontakti, prekidači i utikači – moraju biti u besprekornom stanju, jer u prostoriji, gde se mnogo radi sa vodom, vrlo lako može doći do nesreće. Na podu, pred kadom, postavite prostirku (najbolje od gume ili polivinila) a osim sijalice na plafonu, potrebno je i svetlo iznad ogledala. Vešalice za garderobu najbolje je (ukoliko je moguće) postaviti na sama vrata.
Kupatilo je, takodje, i idealan prostor za veš-mašinu, a iznad kade se može namestiti žica za sušenje veša.
Najvažnije je da ova prostorija ima prozor ili ventilator, kako bi se neprestano provetravala.



pitalica



Biblioteka: literarna oaza

Knjige, ti najmiliji prijatelji čoveka, uz svu svoju vrednost i kvalitet, dobijaju u stanu i dekorativnu funkciju. Dok miruju, poslagane na policama kućne biblioteke, nemoguće je dati bilo kakve recepte za njihov razmeštaj. Neke se vade češće i prelistavaju, neke ređe, i vlasnik biblioteke ima potpunu slobodu manevrisanja. Mogu se smestiti po veličini, prema boji poveza, prema autorima, prema temama koje obrađuju, prema azbuci, prema redosledu nabavke, a sistem smeštaja može biti i odbacivanje svakog sistema. Važno je da vlada red, da se knjige redovno čiste od prašine. Nije na odmet sveska u koju ćete upisivati kome i kada ste neku knjigu pozajmili.


pitalica



Slike: stvar ličnog ukusa

Za izbor slika kojima ćete ukrasiti svoj stan zaista je nemoguće dati ikakav savet. To je stvar ličnog ukusa i osećaja, od izbora autora do odluke hoćete li se odlučiti za ulje, temperu, akvarela, drvorez,   linorez ili neku drugu grafičku tehniku. Isto se tako ne može propisati hoćete li na zid  postaviti portrete, pejzaž, mrtvu prirodu, hoćete li odabrati kalsicističku, realističku, impresionističku, apstraktnu ili nadrealističku sliku. Odluka je posve vaša, a može se dati samo jedan dobar savet: radije jedna dobra i kvalitetna reprodukcija nego loš i slab original. Slike nisu jeftina zabava, ali to ne znači da s vaših zidova treba da visi kič ili rad sumnjivih kvaliteta i vrednosti.
Pri uokviravanju obratite pažnju da okvir bude i u stilu slike, i u stilu stana i nameštaja. Moderno ostvarenje nećete uokviriti u težak pozlaćen barokni okvir. Ako nije reč o najnovijem slikarskom hitu, nego o originalu ili reprodukciji starijeg majstora, pri izboru okvira ne idite na prohujale stilove, ako vam je stan namešten u modernom stilu. Stare slike lakše podnose jednostavnije okvire nego što se hipermoderne mire s okvirima starijeg stila. Akvareli, grafike i crteži pri uokviravanju dobijaju paspatu i staklo, što kod ulja otpada.
Svetli zidovi su najzahvalnija podloga za slike. Izbor mesta gde ćete postaviti sliku zavisi od rasporeda nameštaja u sobi i dnevnog svetla.
Sve ostalo prepušteno je ukusu i razumu svakog ljubitelja slika, s ograničenjem za jednu vrstu slika: vlastite fotografije ne vešajte po stanu.
Razne statue i statuete (naravno, ako imaju ikakvu umetničku vrednost) možete smestiti u sklopu polica za knjige, na niskim ormarima, a ako je reč o vrednim i većim komadima (u većem stanu), na posebnom drvenom postolju.


pitalica



Svetiljke – praktično i dekorativno

Svetlo u stanu ima u prvom redu praktičnu svrhu, ali izbor svetiljki i njihov razmeštaj može mnogo pridoneti ulepšavanju i dekoraciji stana. Svaka prostorija mora biti dovoljno intenzivno osvetljena. Slabim se sijalicama možda postiže ušteda struje, ali ta ušteda nije ni u kakvom odnosu sa štetom za vid, koja nastaje pri slabom i pogrešno postavljenom izvoru svetla. Loše osvetljen stan stvara nelagodnu atmosferu. Po ličnom ukusu odlučite o direktnom svetlu sa plafona, indirektnom sa stonih, zidnih i stojećih svetiljki, a najbolja je kombinacija svih elemenata.
U predsoblju, dečjoj sobi i kuhinji, daćete prednost osvetljenju sa plafona. Lusteri ne moraju biti posebno dekorativni, već praktični, da ne zaklanjaju izvor svetla. U spavaćoj sobi svetlo ne mora biti naročito jako, ali su potrebne lampe na noćnim ormarićima ili zidna, iznad ležaja.  U sobi za dnevni boravak i rad, u trpezariji, najpraktičnije je da se, uz svetlo sa plafona, postave i razne svetiljke, koje će, osim direktnog svetla poslužiti i pri čitanju, pisanju, šivenju i – stvaranju prijatne atmosfere.
Oblik i boja svih svetiljki treba da su prilagodjeni stilu nameštaja, boji zidova i presvlaka. Ne postoje strogi propisi: jedna stojeća stilska lampa sa svilenim abažurom može moderno uređenoj sobi dati zanimljiv akcenat, kao što i moderna lampa može lepo pristajati sobi sa starinskim nameštajem.

* Čoveka, sa visokim pimanjima,
neko zapitao:
- Zašto vi nemate dece?
- Znate, ceo nam je stan u stilu
baroka, a vrlo je teško napraviti
dete koje uz to pristaje...

Facebook   Instagram   Tiktok