avatar_eko-eny

Ekoлошки фактори

Započeo eko-eny, Jun 08, 2009, 10:49:51 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

eko-eny



Свако живо биће на станишту на коме живи је изложено деловању најразличитијих чинилаца из спољашње средине. Они одређују  услове живота на станишту и називају се еколошки фактори.
Део еколошких фактора који делују на једно живо биће у екосистему долази из спољашње неживе природе. То су абиотички фактори. Могу се поделити на:
    - факторе климе: Сунчево зрачење, светлост, температура, влажност и ваздушна струјања - ветар;
    - земљишта: физичке и хемијске особине земљишта;
    - рељефа: надморска висина, нагиб терена и окренутост према одређеној страни света (експозиција).
Насупрот абиотичким факторима су биотички фактори, који потичу од других живих бића из животне заједнице. Они обухватају:
    - узајамне утицаје између организама;
    - утицаје живих бића на спољашњу неживу средину;
    - утицаје човека - антропогени еколошки фактори.
У једном екосистему, на исто живо биће  истовремено делују абиотички и биотички фактори.




eko-eny


Температура као један од најбитнијих фактора климе, не одређује само ко ће где моћи да живи, већ и како ће изгледати. Величина ушију поларне и пустињске лисице условљена је температуром станишта. Да јој се не би смрзле, поларна лисица има веома мале уши. Насупрот њој, пустињска лисица има велике уши, које јој служе за расхлађивање читавог тела. Величином ушију обе врсте су веома добро прилагођене температурним особинама станишта.
Ова појава се назива још и Аленово правило. Овим правилом формулишу се односи између дужине и других истакнутих делова тела као што су екстремитети, врат, реп. Истакнути делови тела, наиме, интензивније одају топлоту од мање истакнутих, па се зато запажа да у хладнијим пределима животиње имају краће уши, екстремитете, врат и реп, а некада су и сасвим редуковани.



eko-eny

#2



Teмпературна правила
Поред Аленовог правила, постоје још два правила:
Глогерово правило - интензитет пигментације код топлокрвних животиња расте с температуром и влажношћу.
Бергманово правило - њиме се формулишу односи између величине организма и температуре његове животне средине. Према овом правилу, припадници једне врсте или неког другог таксона који живе у хладнијим областима су крупнији (већих димензија тела) од припадника истог таксона који насељавају топлије области. Бергманово правило је јасно изражено код птица и то реда пингвина. Тако најјужније распрострањена врста, царски пингвин, је веома крупна - дужине тела до 1,2 m и масе од 35 kg, док је најсеверније распрострањена врста, галапагошки пингвин - дужине 0,5 m, а масе до 5 kg.




eko-eny

#3



Најзанимљивији примери еколошких фактора се налазе у узајамним утицајима организама.
Током дугог времена свога постојања неке орхидеје развиле су јединствен механизам за опрашивање. Њихови цветови попримили су облике женки бумбара и других врста инсеката. Осим изгледа, ове биљке и миришу као женке инскеката и тако привлаче мужјаке, који преварени, слећу на њихове цветове да би се парили. На тај начин бумбар помаже опрашивање и размножавање орхидеје.





eko-eny

#4



Значај воде за живот организама
Вода је основни градивни елемент живих бића. Тела највећег броја организама састављена су од 80-95% воде. Тела неких врста, као што су морске медузе, сачињена су од чак 98% воде. И у наизглед потпуно сувим одрвенелим стаблима вода је најзначајнији градивни елеменат и изграђује око 50% укупне масе. Вода је изванредан растварач у коме се растварају минералне материје, гасови, кисеоник и угљен-диоксид. Због тога представља идеалну средину за одвијање хемијских реакција на којима почива живот, а сачињава око 85% ћелијске цитоплазме.
Вода одржава структуру организма. У свакој ћелији вода са осталим садржајима цитоплазме, врши стални притисак на ћелијске мембране и зидове. Тако утиче на формирање облика и структуре ћелија, а самим тим и структуре ткива, органа и читавог организма.
Вода је једна од основних компонената за производњу хране. Зелене биљке у процесу фотосинтезе од воде и угљен-диоскида производе органске материје. Вода има и изузетан значај у основној продукцији хране и кружењу материје, што се у сваком екосистему одвија кроз ланце и мреже исхране.
Вода је и један од најзначајнијих климатских фактора. Од количине киша које падну на одређено подручје зависи које ће биљке, животиње и други организми моћи да живе у одређеним животним заједницама.




Facebook   Instagram   Tiktok