Glavni meni

Hleb

Započeo jelajelena, Oktobar 22, 2010, 12:55:52 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena

Grcki domaci hleb sa medom







Sastojci
250 gr. ostrog brasna
250 gr. belog brasna
oko 3 dcl. mlake vode
1 kesica suvog kvasca
2 kasike secera
2 kasike ulja
1 kasika meda
malo soli

Priprema
Sve sastojke, osim ulja, umesiti u glatko i meko testo. Tada dodati ulje i ponovo dobro izmesiti. Ostaviti 1 sat da naraste, premesiti, oblikovati hleb kako zelite, staviti u podmazan pleh, prekriti krpom i ostaviti jos dvadesetak minuta da naraste ponovo.
Pecu u zagrejanoj rerni 40 minuta na 180 stepeni.



Seljački hleb



Sastojci:
400 g mekog brašna
300 ml vode
5 g svežeg kvasca (1/8 kocke od 40 g)
2 ravne kašičice soli



Postupak:
1. Kvasac rastopiti sa malo vode. U venglu staviti prosejano brašno, so, vodu i rastopljen kvasac. Promešati varjačom koliko da se sve sjedini. Pokriti plasičnom folijom i ostaviti na sobnoj temperaturi oko 12 sati.
2. Premesiti testo varjačom, u par pokreta, nema velikog mešenja. Malo posuti brašnom, da se varjačom da odlepiti testo od zidova suda. Pokriti plasičnom folijom, ostaviti još 8 sati na sobnoj temperaturi.
3. Ponovo premesiti testo. Drugu vanglu posuti brašnom, pa prebaciti testo u nju. I odozgo malo posuti brašnom, pa ponovo pokriti i ostaviti još dva sata na sobnoj temperaturi.
4. Rernu ugrejati na maksimum, zajedno sa blago nauljenom keramičkom ili drugom vatrostalnom posudom za pečenje koja ima poklopac. Kad su vrele i rerna i posuda, malo posuti brašnom dno posude pa prebaciti testo u nju pazeći da se testo ne ispumpa. Idealno bi bilo da se samo lagano prevrne vangla, i testo sklizne u pekač. Ako se malo lepi, pomoćiće nam brašnjava varjača, kojom ćemo ovlaš odvajati testo od ivice vangle, nikako da ga  bušimo po sredini. Nakon prebacivanja u pekač posuti gornju površinu testa još malo brašnom.
5. Peći poklopljeno oko pola sata, pa otklopljeno još petnaestak minuta, na jačoj temperaturi od recimo 200-220°C. Pečen hleb staviti na rešetku da se ohladi.

Napomena: Ako testo umesite uveče, prvi put premesite ujutru, drugi put popodne kad dodjete sa posla, imaćete fore da ga ostavite još 2 sata za treće kvasanje i završite ga za večeru.





Mlecni hleb



Sastojci:
500 g mekog brašna
1 kašičica soli
200 ml mleka
150 ml vode
1/2 kocke kvasca
1 kašičica jabukovog sirćeta

Postupak:
1. Pomešati prosejano brašno i so. Kvasac razmututi sa malo mleka. U brašno dodati kvasac, mleko, vodu i sirće. Mestiti testo 5-10 minuta, varjačom. Ostaviti 10 minuta.
2. Drugu posudu blago nauljiti pa u njoj kratko premesiti testo (ja sve radim varjačom). To kratko znači da treba da se preklopi 5-6 puta, ne treba puno da se mesi. Ostaviti 15 minuta, pokriveno.
3. Ponovo kratko premesiti testo koje sada više neće biti lepljivo. Ostaviti 30 minuta.
4. Još jednom kratko premesiti testo (to je treće kratko mešenje), pa ostaviti da se duplira, recimo 30-40 minuta.
5. Premesiti ga poslednji put, oblikovati i spustiti testo u kalup za hleb obložen papirom. U rernu staviti šerpicu sa vodom i uključiti na maksimum, a pleh ostaviti odozgo na šporetu da se testo duplira. Testo se može zaseći po dužini, lepo izgleda.
6. Kad je rerna vrela a testo skroz naraslo ubaciti da se peče 10 minuta, pa posle smanjiti na 180-200° i peći još oko pola sata. Obavezno pokriti gornju površinu da ne bi pregorela (ja sam u vrh rerne stavila drugi pleh koji je bio zaštita od pregorevanja). Pečen hleb izvaditi i odlepiti papir, ostaviti na rešetki da se hladi, ali ga obavezno načeti dok je još mlak! :)





Aromatični hleb




Sastojci:
1 vekna starog hleba
125 g putera
4-5 čena belog luka
peršun, bosiljak
so



Postupak:
1. Veknu iseći na parčiće ali ne do kraja. Vekna treba da ostane cela, da izgleda kao harmonika.
2. Puter istopiti pa dodati izgnječen beli luk i iseckan peršun i bosiljak. Na svako parče sa jedne strane sa sipati 1-2 kašičice putera. Posoliti.
3. Veknu premazati spolja puterom, umotati u aluminijumsku foliju i ispeći (kod mene 25 minuta na najjačoj temperaturi).



Rupičasti hleb



Sastojci:
500 g mekog belog brašna
1 kašičica soli
oko 10 g svežeg kvasca, tj. 1/4 kocke
400 ml mlake vode



Postupak:
1. Kvasac razmutiti sa malo vode pa dodati vode do 400 ml.
2. Brašno prosejati, dodati so, pa uliti svu tečnost. Varjačom sjediniti sastojke pa mesiti mikserom oko 10 minuta, ili varjačom. Testo je premeko da bi se radilo rukama. Sud sa testom pokriti plasičnom folijom i ostaviti jedan sat da narasta. Premesiti, ostaviti još jednom da naraste.
3. Premesiti. Kašikom vaditi manje komade testa, otprilike koliko kašika zahvati, i spuštati na dobro brašnjavu radnu površinu. I preko posuti brašnom, zakotrljati levo-desno par puta da se sve obloži brašnom, pa prebaciti na pleh postavljen papirom za pečenje. Uključiti rernu na maksimum i dok se ugreje ostaviti da testo još jednom narasta.
4. Peći na 250°C sa ventilatorom oko 13-15 minuta ili na 180-200°C oko 20 minuta. Od ove mere dobije se 8-9 hlepčića tj. lepinja koje stanu na jedan veliki pleh od rerne.



Hleb od pomorandže



Sastojci:
280 g brašna
150 g šećera
1 prašak za pecivo
1/2 kašičice soli
korica od dve pomorandže
60 g putera
1 jaje
180 ml cedjenog soka od pomorandže (dve veće pomorandže)
50 g kandiranih korica limuna i pomorandže
50 g suvih brusnica
50 g crne čokolade u komadićima
50 g seckanih lešnika
prah šećer za posipanje



Postupak:
1. Dve veće pomorandže dobro oprati, osusiti pa izrendisati koricu. Iscediti sok, odvojiti 180 ml. Ako nema dovoljno dodati malo soka od limuna ili obične vode.
2. U posudu za mešenje sipati prosejano brašno, šećer, prašak za pecivo, so i izrendisanu koricu pomorandže.
3. Dodati na kockice isečen hladan puter, rukama utrljati puter u testo, dok puter prestane da se raspoznaje i testo postane mrvičasto.
4. Dodati jaje i sok od pomorandže, izmešati.
5. Umešati kandirane korice limuna i pomorandže, brusnice, čokoladu i lešnike i ovlaš promešati.
6. Testo sipati u duguljasti četvrtasti pleh obložen papirom, ili dobro namašćen i pobrašnjen pleh za srneća ledja.
7. Peći na 180° oko 40 minuta. Ako je kolač pečen obložen papirom odmah ga izvaditi, odvojiti od papira i staviti na rešetku da se hladi. Ako je pečen u podmazanom i pobrašnjenom plehu, ostaviti da se dobro ohladi pre vadjenja iz kalupa. U oba slučaja, sačekati da se kolač potpuno ohladi pre sečenja, jer što duže odstoji manje će se mrviti pri sečenju. Po želji posuti prah šećerom.




Facebook   Instagram   Tiktok