BELI SLEZ - za umirenje kašlja

Započeo jelajelena, Decembar 07, 2010, 05:39:25 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena


Za šta se upotrebljava beli slez?

Beli slez se koristi za umirenje kašlja, za oblaganje sluznica (gastritis, čir na želucu) i smanjenje iritacija. Primenjuje se kod bronhitisa, zapaljenja respiratornih organa, upale mokraćne bešike i kamena u mokraćnim putevima. Spolja se primenjuje za ispiranje nosa, naročito kod beba. Kao blago sluzno sredstvo koristi se i protiv proliva, za klizme, za obloge kod opekotina i upala, a sirup belog sleza je popularan lek za suvi, nadražajni kašalj. Primenjuje se i kod upala urinarnog trakta i urinarnog kamenca.
Kako deluje beli slez?

Koren i list belog sleza sadrže sluzi koje umiruju sluznice stvarajući zaštitni sloj oko njih. Sluzi smiruju kašalj, smanjuju iritacije upaljenih sluznica želuca, creva i imaju hipoglikemijsko dejstvo, stimulišu fagocitozu.
Šta kažu naučna istraživanja?

Sluzi iz korena belog sleza oblažu sluznice i time stvaraju zaštitni sloj, pa tako dolazi do smanjenja iritacija. Polisaharidni kompleks belog sleza stimuliše proces fagocitoze. Sluzi primenjene spolja smanjuju zategnutost i povećavaju vlažnost kože.
Kako se uzima beli slez?

Koren belog sleza se prelije prokuvanom i ohlađenom vodom i ostavi da odstoji 2 sata. Čaj se procedi i pije nekoliko puta dnevno, po želji se može zagrejati pre upotrebe. Koren belog sleza se ne treba kuvati, jer se tada ekstrahuje i skrob, pa čaj postaje gušći, mutan i brže se kvari.
U kojim slučajevima se ne sme koristiti beli slez?

Nema podataka o slučajevima kad se ne sme primenjivati.
Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni belog sleza?

Teoretski može dovesti do pojave hipoglikemije (smanjenje koncentracije šećera u krvi).
Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati beli slez?

Sluzi iz belog sleza teoretski mogu uticati na smanjenje apsorpcije lekova koji se primenjuju istovremeno.

Facebook   Instagram   Tiktok