Glavni meni

Sarma

Započeo jelajelena, Oktobar 22, 2010, 01:46:25 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena

Sarma od kiselog kupusa



1 glavica kiselog kupusa,
500 g kiselog kupusa u rezancima,
500 g svnjskog mlevenog mesa,
500 g obarene suve rebara,
50 g suve slanine,
100 g pirinča,
peršun,
jaje,
kašika brašna,
aleva parika,
ulje ili mast,
celer,
so.
Priprema:

Na malo ulja propržiti slaninu i sveže meso. Dodati pirinač, peršun, celer, jaje i biber. Od listova kupusa uviti sarme, puneći ih masom od proprženog mesa i pirinča. Posoliti malo vodeći računa da su suvo meso i kupus slani. Na dno posude staviti sitnije listiće kupusa pa poređati red kupusa ribanca, red sarmi, red suvog mesa.Sve to posuti sitno seckanim peršunom i crnim lukom, ponoviti slaganje sastojaka u posudi. Zaliti vodom. Odozgo staviti listove kupusa.
Kuvati na srednjoj temperaturi oko 60 minuta.
Napraviti tanku zapršku od ulja, brašna i aleve paprike. Preliti sarme i zapeći u rernni oko 20 minuta  hrana




Sarmice od zelja

Zelje oprati i ocistiti (saseci po sredini ono zadebljano da bi lepo mogle da se uvijaju), zatim staviti par minuta u kipucu vodu da bi listovi omeksali. Ne treba puno da stoji u vodi jel se posle kida i nece lepo da se uvijaju sarmice.

FIL: 300 gr.mlevenog mesa proprziti na ulju sa sitno seckanim lukom (1 srednja glavica), 2 srednje sargarepe sitno seckane. Zatim dodati pola solje pirinca pa sve zajedno prziti. Posoliti, nalivati sa malo vode da se fil ne lepi i dodati 1 kocku za supu, zatim staviti malo aleve paprike (po zelji), vegetu i biber. Kada su meso i pirinac gotovi, fil skloniti sa vatre. Uvijati sarmice.
U pekacu na dno poredjati sveze listove zelja da se nebi lepile sarmice pri kuvanju. Poredjati lepo sarmice, pa onda na ulju proprziti kasiku brasna sa malo aleve paprike i preliti preko sarmica. Peci u rerni nekih 1/2h na 180C.
Sarmice sluziti uz kiselo mleko ili kiselu pavlaku. U slucaju da vam pretekne fil za sarmice, mozete iskoristiti da napunite sampinjone. Odozgo staviti malo pavlake, kecapa i sve zapeci u rerni.




Sarma 2

Nije na odmet jos jedan recept za sarmu omiljeno jelo na srpskoj trpezi...




za oko 50 komada.

1,5-2 kg mlevenog mešanog mesa

začini-so,biber i vegeta

crni luk

2 šolje od 2,5dcl pirinča

3 jajeta

Listovi kiselog kupusa,suva rebra,kobasice,suve šunke nasečene na kocke..

Priprema:

Luk isečemo na kocke i stavimo u serpu da pirja.Potom isecemo beli luk i pripremimo meso tako što će mo ga osoliti i pobiberiti.

Ddati meso u  šerpu sa lukom,dodati i opran pirinač te na laganoj vatri dinstati.Dodati beli luk i ostale začine po zelji.Dodati i vodu po potrebi.Kada je meso izdinstano te pirinač do pola skuvan u ovu smesu dodati još i jaja i dobro izmešati.

Odvojimo listove kupusa koje će mo puniti  nadevom. Ostatak kupusa narežemo na tanke rezance koji će nam poslužiti kao podloga za sarme. Ukoliko je kupus jako kiseo, listove isperemo pod vodom. Na dno posude stavljamo deo  rezanoga kupusa da se sarma ne primi za dno.

Sarme zamotamo, a krajeve utisnemo da se ne raspadnu. Položimo ih u posudu za kuvanje, a ostatak kupusa stavimo preko njih.

Dodamo suvo meso i crvenu papriku te podlijemo vodom da prekrije sarme.

Poklopimo posudu i kada sarma zavrije smanjimo vatru te kuvamo još cca. 2 - 2,5 sata. Kada je sarma gotova, radimo zapršku.

Zapraška:

U posebnoj šerpici i na vrelo ulje dodamo brašno koje stalno mešamo da ne zagori, zatim dodamo crvenu papriku i kratko popržimo. Dodamo hladne vode i pirea od paradajza po želji te kuvamo još par trenutaka, zatim zapršku prelijemo preko sarme i čekamo da sve zajedno prokuva još 10-15 minuta. Jelo je spremno za serviranje.


Sarmice s vinovom lozom



Svi smo svesni lepog ukusa koji ima plod vinove loze, i još lepšeg ukusa proizvoda od tog ploda, ali većina nas nije svesna da i od lista vinove loze može da se napravi itekako ukusno jelo.

Sastojci za 4 osobe1 kašičice    bibera
15 kom    listova vinove loze
1 kašičice    mlevene crvene paprike
5 kašika    suncokretovog ulja
1 kašičice    soli
1 kom    crnog luka
300 g    mlevenog mesa
1 kašičice    vegete

Priprema fila


Isecite što sitnije crni luk.





Sipajte ulje u odgovarajuću posudu i stavite ga da se greje. Kada se dovoljno zagreje, dodajte crni luk.




Propžite crni luk, a zatim dodajte mleveno meso.




Odmah potom dodajte i začine, so i biber.



Dodajte i vegetu radi boljeg ukusa i crvenu papriku da meso dobije lepu rumenu boju.



Po začinjavanju dodajte i jedno jaje da veže masu.



Blanširanje vinove loze


U posudu srednje veličine sipajte vodu i posolite je.[/color]



Stavite vodu da proključa. Pošto je proključala, skinite posudu sa šporeta i potopite listove vinove loze na nekoliko minuta, dok ne omekšaju i počnu da menjaju boju.



Filovanje sarmica


Uzmite jedan list vinove loze i na sredinu stavite otprilike jednu kašičicu pripremljenog fila.




Zavijajte sarmice kao što je prikazano.



Kuvanje sarmica


Dno odgovarajuće posude obložite sa par listova vinove loze da sarmice ne bi zagorele u toku kuvanja.




Poslažite sarmice što bliže jedna drugoj da se ne bi prilikom kuvanja raspale.



Po završenom slaganju sipajte vodu i stavite par listova preko sarmica.



Posluženje


Uz sarmice poslužite i pavlaku.

Prijatno!



Pecena sarma

1 glavica kupusa, oko 1.2 kg



Punjenje:
1 glavica luka
500 g svinjskog mlevenog mesa
1 kašičica soli
malo bibera
1 veza peršuna
1 kašika pirinča

Preliv:
1.5 dl ulja
500 ml soka od paradajza
2-3 kašike šećera
1 kašika Vegete

Preliv za serviranje:
mileram
slatka pavlaka, ako treba

Postupak:
Ova sarma se radi od svežeg kupusa, ne od kiselog. Najbolje je praviti je od onog kupusa koji se pojavi u proleće, i prepoznaje se po izrazito zelenim listovima. Ovo nije uslov, ali je ne treba praviti od onog kupusa jajastog oblika koji ima izuzetno naglašen koren i uglavnom se prodaje zimi. Znači, svaki kupus sa što tanjim listovima je odličan.



Da bi se ovi listovi odvojili od glavice, treba najpre nožem izvaditi koren a zatim potopiti glavicu u ključalu vodu koja nastavlja blago da vri. Kako se koji list oslobodi, viljuškom se vadi iz vode i stavlja na tanjir. Kada se listovi prohlade odseče se koren, isto kao za normalnu sarmu, i filuje se gotovo istim nadevom od mesa, kao i klasična sarma. U ovaj nadev se može staviti i jedna veza seckanog peršuna. Dobro je došao, mada nije obavezan.

Sitno iseckati glavicu luka i prodinstati ga. Luk ne sme da porumeni. Čim postane mekan, a njegova para prestane da ima intenzivan miris luka, doda se meso, so i biber. Dinstanje mesa nije baš nešto što mnogo utiče na ukus i krajnji rezultat, ali nekih petnaestak minuta mu ne bi škodilo. U meso se nakon dinstanja sipa kašika pirinča i već spomenuti peršun. Maja nije izdržala da nešto ne promeni, nije stavila pirinač nego heljdu, pa to i vidite na njenim slikama.

U prodinstano meso nemojte stavljati presno jaje. Kao što ćete videti kasnije, meso treba da ostane rastresito, a od jaja bi se napravila kompaktna masa. Iz istog razloga se i dinsta cela količina, a ne samo polovina mesa, što je često lukavstvo kod obične sarme, da ostane i meka i čvrsta.



Uvijanje sarmica se radi tako da se list postavi na sto sa korenom ka vama. Uzme se kašičica nadeva i stavi na ono mesto gde je nekad bio koren lista. Bokovi se prevrnu na unutra, preko mesa, i sarma se uvija od korena ka vrhu. Ukoliko ste navikli da sarme uvijate tako što list držite u jednoj ruci, odviknite se. To je ružna navika. Ovo je i brže i bolje. Uvijene sarme se slažu jedna do druge u pleh. Bilo bi dobro da je pleh ispunjen do kraja. Samo jedan red sarmica sme da stoji u plehu. Ako ih imate više, ili koristite veći pleh, ili ih zaledite pa ih pecite sledeći put.

Kada su sarme složene treba ih prvo preliti uljem, pa pripremljenim prelivom od paradajz soka. Ulje ovde ima važnu ulogu. Omogućuje sarmicama da tokom pečenja stalno bivaju zalivane tim uljem, čime se postiže ukus prženog kupusa. Što je sasvim drugačiji ukus od kuvanog, pa nije poželjno da smanjujete količinu ulja u receptu.




Preliv se priprema tako što se recimo u pola litre Tomatina stavi jedna ravna kašika Vegete i dve do tri ravne kašike šećera. Pošto je Tomatino dosta gust, može se razrediti vodom. Sve to dobro izmešajte da se šećer otopi. Ako imate i svežeg paradajza, nemojte da razmišljate, slobodno ga iseckajte na kockice i istresite u preliv.

Prelijte sarmice tako da ogreznu gotovo do kraja, ali ne da plivaju. Stavite pleh u hladnu rernu i uključite je na 220°C i pecite okvirno jedan sat, tj. dok kupus ne dobije svetlo smeđu boju. Izvadite pleh iz rerne i svaku sarmu okrenite na drugu stranu tako da i njoj date šansu da porumeni. Temperaturu snizite na recimo 150°C, pa pecite još jedan sat, tj. dok sarmice porumene i sa druge strane, a poneka čak malo i pocrni. Ako dok pečete sarmice primetite da nema soka, jer je ispario, a i pirinač ga je popio, treba ili da dodate malo vode ili da prekinite proces pečenja. Sigurno su već gotove.



Sarme se jedu na sledeći način. Preseku se na pola i okrenu presekom na gore. Preko toga se sipa mileram. Zato je važno da meso u nadevu ostane rastresito, kako bi sarmice što bolje upile ovaj mileram. Svaka polovina sarme bi trebalo da bude jedan zalogaj. Zato je važno da im veličina bude jednaka. Pošto je ovo gotovo nemoguće, jer se listovi kupusa smanjuju što se više približavamo sredini, onda ih treba uvijati tako da budu iste debljine ali različitih dužina. Podrazumeva se da ćemo ovako dugačke sarme seći na tri ili četiri dela. Bitno je da im ista debljina u momentu pečenja omogući podjednake uslove, kako bi sve porumenele istovremeno. U suprotnom, debele sarme bi prve zagorele a one tanke ne bi ni krenule da rumene.

Mileram treba da bude što blaži, nipošto ne sme biti kiseo. Ako nemate drugo rešenje, pomešajte taj mileram koji imate, sa slatkom pavlakom od koje se pravi šlag. Najbolji mileram je onaj na točenje, koji se povremeno može naći na pijaci. Mada ja, ruku na srce, nisam odavno video da ga neko prodaje. Prilično je dobar, bar kad je potpuno svež, mileram koji pravi Mlekoprodukt iz Zrenjanina, na kome piše "Biser, Pravi mileram" i ima 35% masnoće.

Ja lično sarmice volim da jedem sa pomfritom. Ali pošto ja pomfrit volim da jedem i uz pire krompir, ne verujem da sam vam ja baš pravo merilo stvari. Probajte sa, probajte bez. Pa se opredelite sami.






Facebook   Instagram   Tiktok