Ženski kutak

Započeo jelajelena, Decembar 01, 2010, 04:01:32 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena

Kako čistiti kozmetička pomagala



Ukoliko se na ovim pomagalima zapusti higijena, to može da bude riskantno. Naime, u kontaktu s kožom, dolazi do prelaza brojnih bakterija koje mogu negativno da utiču na izgled i zdravlje naše kože.

KAKO OČISTITI ČETKU ZA KOSU?
Dlake koje se uhvate za četku potrebno je svaki dan ukloniti i to uz pomoć češlja. Svake dve nedelje uz pomoć šampona i regeneratora  očistite četku za kosu. Odlično će vam poslužiti četkica za zube koja će očistiti svaki ugao četke. Kako bi se četka osušila stavite je na suvi peškir i to tako da metalni zupci budu na peškiru.

DA LI JE POTREBNO ČISTITI PINCETU?
Pincetu je potrebno dezinfikovati jedanput nedeljno i to uz pomoć alkohola. Jednostavno nanesite par kapljica alkohola na maramicu i očistite pincetu. Isperite je mlakom vodom.

KOLIKO ČESTO TREBA MENJATI PEŠKIRE?
Kako peškiri postaju mokri, nakon što se nima obrišemo, oni su pravi izvor raznih bakterija, a ukoliko isti peškir ponovo koristite za sušenje tela, te iste bakterije nanosite na svoju kožu. Zbog toga menjajte peškir na svaka dva dana. Uvek koristite poseban peškir za lice, koji bi trebalo da menjate nakon svakog korišćenja, pogotovo ako imate problematičnu kožu.
KAKO ČISTITI KOZMETIČKE ČETKICE?
Nipošto nemojte da koristite šampon. On omekšava čekinje i zbog toga one počinju da opadaju. Najbolje je četkice čistiti uz pomoć posebne tečnosti, ali odlično će vam poslužiti i bebi sapun, a četkicu isperite mlakom vodom. Koristite krpu kako biste sakupili ostatak tečnosti. Četkice ostavite da se na krpi ili peškiru osuše prirodnim putem. Četkicu nikada ne smete da držite uspravno jer će višak tečnosti dospeti u drvo. Ako koristite četkicu za nanošenje pudera, obavezno je čistite jednom u četiri nedelje, a četkice za kremaste proizvode, poput ruža, svake dve nedelje.

DA LI JE MOGUĆE ČISTITI OLOVKE ZA OČI I USNE?
Ne postoji tipičan način čišćenja olovke, ali kako biste eliminisali broj bakterija, redovno oštrite svoje olovke. Pre oštrenja ostavite olovke neko vreme u da odstoje u frižideru da bi ne pucale.

DA LI JE NAKON PREHLADE POTREBNO MENJATI BALZAM I RUŽ ZA USNE?
Ne, jer telo nakon preboljenja postaje imuno na prenosnike bolesti. Ali ruž i balzam nemojte da pozajmljujete prijateljici jer možete da je zarazite ili pak, ona vas, ako je nedavno imala prehladu. Virusi herpesa su izuzetno osetljivi i nakon par sekundi odumiru na ružu ili balazmu, tako da ne postoji razlog za strah od toga.

DA LI JE PRANJE RUKU PRE NANOŠENJA KREME ZA LICE OBAVEZNO?
Pranje ruku svaki put pre nanošenja preparata na lice direktno prstima, se preporučuje. Pogotovo, jer svaki put prstima uranjate u kremu i ako su oni prljavi širite bakterije.

jelajelena

Saznajte koji vitamini jačaju imunitet


VITAMIN D
Vitamin D je izuzetno važan za zdravlje jer utiče na vezivanje kalcijuma u kostima. Potrebu za njim ćete zadovoljiti, ukoliko bar tri puta nedeljno provedete po 15 minuta na suncu. Drugi način da unesete neophodnu dnevnu dozu vitamina D od 0,005 mg je − adekvatna ishrana. To je posebno važno zimi, zato ne zaboravite da ga najviše ima u masnoj ribi, sardini, tunjevini, moruni (0,01 km/100g), jajima (0,002 mg/100g), puteru...

VITAMIN C
Sigurno već znate da je vitamin C najbolji prijatelj u borbi protiv infekcija, virusa, umora, ali on takođe olakšava apsorpciju gvožđa. Zvanična dnevna doza vitamina C je 60mg, mada se na osnovu nekih novih studija preporučuje i 1000mg, a za bolesne osobe još više. Potrebe za njim zadovoljićete unosom svežeg voća i povrća jer se termičkom obradom vitamin C uništava. Poređenja radi, svež kupus prilikom rendanja izgubi 6-9mg vitamina C na 100 grama, dok se prilikom kuvanja izgubi čak 37mg. Ako namirnica treba da se obradi, neka to bude što kraće i u maloj količini vode. Vitaminom C su posebno bogati južno voće (30-50mg/100g), kivi (80 mg) i kupus (50 mg), ali i šipak, paprika, peršun, paradajz, jagode, spanać...

VITAMIN E
Vitamin E obezbeđuje zaštitu ćelija jer poboljšava iskorišćenost kiseonika u organizmu i štiti krvne sudove i kožu od slobodnih radikala. Osim što je poznat kao ,,vitamin lepote", doprinosi zaštiti od ateroskleroze i tromboze. Njime su bogata različita hladno ceđena biljna ulja, klice semena pšenice, pirinča i pamuka, lisnato povrće, lešnici, bademi... Dnevne potrebe iznose 10-15mg, a za žene 19mg.

VITAMIN B
Kompleks vitamina B utiče pozitivno na stres i nerviranje, drugim rečima jača vaše nerve. Ove vitamine ćete naći u mesu, mleku i ribi, iznutricama, integralnim žitaricama, jajima, pirinču...
B1 − ima veoma važnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata, ali i u funkcionisanju nervnog sistema. Najbolji izvor B1 vitamina su integralne žitarice, hleb, crveno meso, žumance i zeleno povrće.
B3 − Ima važnu funkciju u normalnom radu mozga i regulaciji krvnog pritiska, a značajan izvor ovog vitamina je kikiriki.
B6 − ima zapaženu ulogu u metabolizmu pojedinih amino kiselina, masti i glukoze. Učestvuje i u sintezi hemoglobina. Ima ga u orasima, pirinču i bananama, sardinama.
B9 (folna kiselina) − značajan je za razvoj novih ćelija, a naročito kod stvaranja crvenih krvnih zrnaca. Zbog ove uloge folna kiselina je neophodna u ishrani dece i trudnica. Ima je u kvascu, džigerici, zelenom povrću, integralnim žitaricama.
B12 − posebno utiče na dobro raspoloženje, smanjuje razdražljivost, poboljšava koncentraciju i pamćenje. Sprečava anemiju, potpomaže rast kod dece i povećava apetit. Može da ublaži tegobe za vreme i neposredno pre menstruacije. Nutricionisti su dugo bili uvereni da vitamin B12 sadrže samo namirnice životinjskog porekla (džigerica, jaja, riba), kao i pivski kvasac, međutim, novija naučna istraživanja pokazala su da je i neka hrana biljnog porekla bogata ovim vitaminom − cvekla, pojedine vrste žitarica (naročito njihove klice), susam, lešnik, soja, morske alge...

Unos vitamina treba dodatno da pojačaju:
Pušači
Svaka  potroši 25 mg vitamina C, pa su dnevne potrebe pušača za ovim vitaminom veće (150 mg).
Trudnice i dojilje
Lekari im često savetuju da povećaju unos vitamina D.
Sportisti
Fizički napor povećava dnevne potrebe za vitaminom C (210mg), provitaminom A (2,8mg), vitaminom B1 (2,2mg), B2 (2,5mg) i B6 (2,5mg).
Starije osobe
U dogovoru s lekarom treba da povećaju unos vitamina D (0,015 do 0,02mg dnevno), pošto smanjuje rizik pojave osteoporoze.

jelajelena

Kako da izaberete odgovarajući šešir



MUŠKI MODEL NA ŽENSKI NAČIN
Klasičan kamel model šešira sa ukrasnom trakom koja ga izdvaja od muških krojeva pristaje svakoj dami. Možete ga, najbolje, kombinovati sa klasičnim linijama, mada pristaje manje - više uz sve odevne kombinacije. Ukoliko se odlučite za ovakav model, trajaće godinama - jer je vanvremenski komad. Važno je da ima mali obod i da ne zaklanja lice. Dodatna vrednost je i što možete da zamenite traku, u skladu sa svojim raspoloženjem i imate nov šešir.


STIŽU 20-TE
"Cloche", francuska reč za zvono, najbolje opisuje ovaj model koji je bio popularan 20 -tih godina prošlog veka. Ali, da nije pao u zaborava, pokazuju modni kreatori koji su ovaj vuneni šešir vratili u modu. Žene koje imaju usko, izduženo lice ne bi trebalo da ga izaberu kao svoj omiljeni modni detalj. Zbog specifičnog oblika ne pristaje damama koje previše afektiaraju i prave grimase dok pričaju.

NEOGRANIČENE MOGUĆNOSTI
Raznosači novina su nekada nosili ovakve kape, ali bez obzira na muško poreklo, one se divno uklapaju sa ženskom garderobom. Šta god da obučete izgledaćete moderno i neponovljivo. Najbolje je da birate modele neutralnih boja, da biste lakše uklapali sa garderobom.

ODBEGLI DŽOKEJ
Minimalistički oblik i oštre linije govore da ovakav model treba da ponesu žene koje ne žele da skreću pažnju na sebe, a odmerene su i sofisticirane. Savršen okvir za umiljato lice, bez šminke i previše nakita, a pastelne boje odaju utisak  svežine u hladnim i sivim danima.

SVETLO I KLASIČNO
Odličan izbor ne samo za vožnju čamcem ili brodom, već za savki izlazak kada želite da se zaštite od sunca. Bilo jesenjeg ili prolećnog. Iako niste nautičar, ovakav slamnati šešir je namenjen za ženu koja ima razigranu ličnost, vedar duh, ali uvažava tradiciju i prošlost.

jelajelena

Kako da se izborite sa aknama


                                       


Cilj je da se zaustave pojave novih bubuljica i da se smanji crvenilo. Tretmani ipak ne leče postojeće ožiljke, a i ne deluju poput magije na kratkoročnom nivou. Svaki tretman trebalo bi da traje bar dve nedelje.

RAZLIKA IZMEĐU AKNI I BUBULJICA
Medicinski razlika ne postoji. Ipak, ima ljudi koji misle da ako imate mnogo bubuljica, onda su u pitanu akne. Drugi veruju da ako posetite deramotologa, onda mora da su u pitanju akne. Ništa od ovoga nije istina.

KADA POSETITI DOKTORA
Ako ste isprobali bar dva načina samoizlečenja, koža vam je u sve gorem stanju, dobijate ožiljke po licu i osećate se sve gore zbog toga kako izgledate, pa se teško nosite sa svakodnevnim aktivnostima.

ZAŠTO UPOTREBA ANTIBIOTIKA
Postoji više od 100 potencijalnih terapija koje bi doktor mogao da vam prepiše. Mnoge vrste antibiotika su korisne u lečenju akni. Istraživanja su pokazala da nanošenje antibiotika na kožu može da bude delotvorno kao i kada ih uzimate oralno. Obično se prepisuju na period koji nije kraći od šest meseci. Najčešće se primenjuju tetracilin, eritromicin, minocilin. Antibiotici se bore protiv bakterija kojih ima u upaljenim aknama, a smanjuju i crvenilo. Ne pomažu kod akni koje nisu upaljene. Takođe, antibiotici ne pomažu u redukciji mitisera i običnih bubuljica.


ČINJENICE O LICU
Akne se efektivno leče primenom krema, isto kao i uzimanjem tableta. Tretmani koji suše kožu neće pogoršati problem koji imate. Odrđeni stepen sušenja će pomoći da se višak masnoće sa površine kože eliminiše. Ako naglo prestanete sa bilo kojim tretmanom, koža trenutno može da se upali. Mnogi doktori vam neće reći za ovu pojavu kada vam prepisuju lekove, pa se raspitajte na vreme šta će se desiti kada prestanete da se lečite.

VITAMINI I NAMIRNICE
Omega 3 (riba, orasi, jaja, piletina) pomaže zalečenje, borbu protiv infekcija i poboljšava funkcionalnost ćelija. Vitamin A utiče na različite organe, a odličan je za vid, imunitet, kosti i kožu. Poznat je i pod imenom retinoid i ima ga u kremama koje se dobijaju na recept, a koje leče akne.
Vitamin E je najbolji za zdravu kožu. Nekada se preporučuje u tečnom stanju, i ta tečnost se utrljava u kožu jer sprečava pojavu ožiljaka. Ako u tečnosti ima ulja, ne zaboravite da ono može da blokira pore, što pogoršava situaciju. Nanošenje cinka na kožu u kombinaciji sa antibioticima može izuzetno da pomogne.

NAČIN ISHRANE
Sve teorije koje povezuju način ishrane sa pojavom akni su razočaravajuće jer još nema dovoljno istraživanja i dokaza koji govore da od čokolade ili masne i pržene hrane nastaju akne. Ipak, dva istraživanja pokazuju da ishrana ima veze sa izgledom kože. Pripadnici plemena u Paragvaju i Papua Novoj Gvineji jedu ribu, voće, povrće, orahe, ali ne i rafinisan šećer, kao ni ugljene hidrate. Njihov ten je savršen, a akni gotovo da nema.

BUBILJICE OD PUŠENJA
Jedno italijansko istraživanje pokazalo je da čak 42 odsto žena koje puše imaju akne, a samo 10 odsto nepušača ima isti problem. Teorije o tome da pušenje blokira pore zvuči pomalo neverovatno, a i ne objašnjava kako to da 58 odsto žena koje puše nikada ne dobiju akne.

STRES I SUNCE
Postoje određeni dokazi da stres može da prouzrokuje akne. Verovatno je objašnjenje povećan nivo steroida u telu kada smo pod stresom, a steroidi mogu da upale kožu. S druge strane preplanulost obično zamaskira i vizuelno smanjuje crvenilo. Ipak, brzo rešenje krije veći problem- dugotrajno izlaganje sunčevim zracima može prevremeno da ostari kožu.

jelajelena

Iskren osmeh izaziva prijatno osećanje



Njihovo istraživanje pokazuje da je smeh zarazan ako se osoba u našem okruženju grohotom smeje, ali ne i ako se prigušeno kikoće.

Studija otkriva i da nam najviše prija prirodan smeh prilikom koga se aktiviraju glasne žice i koji potiče od ženske osobe.

Nasuprot tome, smejanje zatvorenih usta, koje naučnici opisuju kao "zvuk koji podseća na brektanje", izaziva manje prijatno raspoloženje.

Istraživanje pokazuje da čovek od malih nogu uči da povezuje širok osmeh sa veoma pozitivnim iskustvima i da je neophodno da čujemo taj vedar zvuk da bismo bili zadovoljniji.

"Smeh ima gotovo dominantnu ulogu u društvenim interakcijama i sigurno učestvuje u podsticanju pozitivnih emocionalnih veza", ističe profesor Majkl Auren koji je rukovodio studijom.

jelajelena

Pravilno koristite moć hormona



Od 1. do 5. dana: Menstruacija

+ U ovoj fazi počinje lučenje estrogena i testosterona. Posledica: Pozitivnije gledamo na svet i raspoloženje nam se popravlja. Samopouzdanje raste, pa je ovo idealno vreme za važne razgovore, uspostavljanje novih kontakata i izlaske.

+ Ako budete vodili računa o zdravoj ishrani, u ovoj fazi ćete imati manje napada gladi nego obično. Nivo progesterona je i dalje nizak, a istraživanja su pokazala da na početku ciklusa žene jedu u proseku 12 odsto manje nego inače.

- Neke žene se osećaju iscrpljeno. Usled krvarenja moguć je blagi nedostatak gvožđa, pa se preporučuje konzumiranje posnog mesa, jaja, mahunarki i vitamina C (npr. kivi).

- Imunitet je sada nešto slabiji, što znači da postoji opasnost od prehlade. Zato provodite što više vremena na svežem vazduhu i često pauzirajte u radu.

Od 6. do 12. dana: Raste nivo estrogena i testosterona

+ Sada je pravi trenutak za pregled dojki, bilo da ga obavljate sami ili kod lekara. Tkivo je sada izuzetno meko, pa je osetljivost na bol manja.

13. dan: Luči se najviše estrogena

+ Mozak sada radi punom parom. Što više estrogena i testosterona ima u krvi, to bolje funkcionišu moždane ćelije. U ovoj fazi ciklusa žene izuzetno brzo rasuđuju, veoma su kreativne i poboljšava im se sposobnost reagovanja. Izaberite ovaj period za važne razgovore na poslu, za učenje ili upražnjavane omiljenog hobija.

+ Neposredno pred ovulaciju žene deluju privlačnije na muškarce, pa slobodno flertujte.

+ Energija i stvaralačka snaga su na najvišem nivou, pa ćete postizati odlične rezultate i u sportu.

+ Ovo je idealno vreme da prestanete da pušite, pošto estrogen ublažava neprijatne simptome odvikavanja.

14. dan: Ovulacija

+ Ovo je period kada smo najmanje osetljive na bol, pa je zato veoma pogodan za neprijatne posete stomatologu ili, recimo, za masažu ili bušenje ušiju.

+ Ovo je dan kada su žene najviše raspoložene za nežnosti i ostala ljubavna zadovoljstva.

- Rizik od povreda je tri puta veći nego ostalim danima. Ako vežbate, pazite da ne povredite kolena, jer estrogen povećava osetljivost ukrštenih ligamenata. Savet: Da biste smanjili rizik od povreda, izaberite neki manje grub sport, recimo jogu.

Od 15. do 22. dana

+ Ovo je period kada su žene najsmirenije, a sve zahvaljujući hormonu progesteronu, koji priprema telo za moguće oscilacije. Iskoristite ovo vreme da biste se bavili stvarima koje vas opuštaju ili uradili nešto što odavno odlažete, npr. da spremite kuću.

+ Sagorevanje masti u ovom periodu optimalno funkcioniše. Pošto je proizvodnja energije u telu u ovom periodu za oko 30 odsto veća, možete da se bavite sportovima izdržljivosti, kao što su brzo hodanje ili vožnja bicikla, što će vam pomoći da smršate.

Od 23. do 28. dana: Opada nivo svih hormona

- U ovom periodu organizmu je potrebno u proseku više od 200 dodatnih kalorija. Zbog toga se povećava potreba za slatkišima, masnom i slanom hranom.

- Razdražljivi ste i nervozni? Trideset odsto žena sada ima simptome predmenstrualnog sindroma (PMS). Nervni sistem je osetljiviji, ako imate problema (npr. na poslu), lakše ćete se iznervirati, a mučiće vas i sumorne misli.

Ženama koje pate od ovih simptoma stručnjaci savetuju da se pobrinu da depoi nervne snage budu popunjeni. Zato je neophodno pojačano unošenje vitamina B6 (npr. banane i integralni proizvodi), kalcijuma (jogurt, mleko, sir) i magnezijuma (koštunjavi plodovi, semenke bundeve i zeleno povrće). Sportovi izdržljivosti, kao što su vožnja bicikla i brzo hodanje, doprinose oslobađanju hormona sreće koji deluju protiv stresa. Šetnja ili odlazak u saunu takođe opuštaju i ublažavaju simptome PMS-a.



Tri hormona koji nas kontrolišu
- Estrogen
Ovo je zajednički naziv za najvažnije ženske polne hormone koji podstiču sazrevanje jajne ćelije i učestvuju u ovulaciji. Od estrogena, između ostalog, zavise debljina kože, jačina kostiju i raspoloženje.

- Progesteron
Hormon žutog tela preuzima glavnu ulogu u drugoj polovini ciklusa. On priprema matericu za trudnoću. Ako ne dođe do oplodnje, nivo progesterona ponovo opada.

- Testosteron
Ovo je muški hormon koji, međutim, u manjim količinama proizvode i žene. On utiče na seksualno zadovoljstvo, važan je za rast i očuvanje mišića (srce, materica) i, ukoliko je potrebno, smanjuje nivo holesterola u krvi.

jelajelena

Nove mirisne note za zimske dane



OPOJNI KONJAK
Prvoklasan konjak ,,frapin" zaštitni je znak porodice Frapin od 1270. godine, a porodica ima i liniju parfema inspirisanu konjakom – kaže Ivana Stojiljković, i za zimsko grejanje duše preporučuje ,,frapin 1270", kompleks arome voća i začina.

EROTIČNI ISTOK
Tragajući za duhom velikih civilizacija, "imperijalni parfemi" – Parfums d'Empire, asociraju na daleke zemlje. Ukoliko želite da se predate čarima Istoka, učinite to uz "Aziyade" miks voćnog nektara, sa miksom nara, urmi, naradži, suvih šljiva i badema.

ZAVODNICA IZ BARA
Smeo koncept brenda ,,Etat Libre d'Orange" šokira vas već imenima parfema, a ni njihovi vas mirisi ne mogu ostaviti ravnodušnim. "Putain des Palaces" je puderast parfem koji ostavlja za sobom privlačan trag ruža za usne, čipkastog veša.

jelajelena

Srbi, najbolji muževi na svetu?



                               

– Najvažnija im je porodica. Iako su pod pritiskom, dobro se nose s njim. Ne žive u prošlosti i gledaju napred. Uz to su obrazovani i otvoreni za moderne ideje – zaključuje Kristijan Kurc, vođa ovog istraživanja.
Naš sagovornik Zoran Milivojević na ovo kaže:
– Kad su naše mlade muškarce pitali šta o sebi misle, ispostavilo se da imaju najbolju sliku o sebi u celoj Evropi. Pitanje je da li to znači da smo zaista jako dobri ili da imamo nerealno pozitivnu sliku o sebi. Verovatno ima i jednoga i drugoga. Ali kakvi su zaista mladi muškarci u Srbiji, ne treba da nam objašnjava profesor Kurc, već mlade žene koje takođe žive u Srbiji. Nisam siguran da bi se one složile s ovim rezultatima.

VRLO SU LOJALNI
- 89% smatra da je najbitnija stvar u životu postati otac i podizati porodicu (evropski prosek je 54 odsto)
Porodica je u našoj kulturi visoka vrednost, kaže dr Milivojević, tako da ne čudi podatak da skoro devet od 10 anketiranih želi da ima porodicu i decu. Tome doprinosi i iskustvo koje su imali u primarnim porodicama. Čini mi se da se i generacija njihovih roditelja trudila da dobro ispuni svoju roditeljsku ulogu. Upravo između 25. i 39. godine mladi razmišljaju o porodici ili ulaze u bračne vode. Međutim, tu postoji jedno "ali" koje narušava zaključak ankete. Jedno je smatrati da je porodica veoma važna, a drugo je zasnovati porodicu. Ljudi koji imaju perfekcionističke stavove prema tome kakvu porodicu treba da imaju i koliko treba da joj se posvete često odlažu njeno zasnivanje jer smatraju da je to velika žrtva na koju još uvek nisu spremni.
– Mislim da kod nas u urbanim sredinama ima sve više mladih koji odbijaju da emocionalno odrastu i prihvate obaveze tako što ih "pomeraju" za neko kasnije vreme – objašnjava dr Milivojević.

- 68% smatra da su sposobni da odgajaju decu jednako dobro kao žene
Ovo je istraživanje o tome kako naši mladi muškarci vide sebe, a ne kakvi zaista jesu. Međutim, i ako imaju nerealnu sliku o svojim sposobnostima, takva slika je ipak pozitivan znak jer ukazuje da su spremni da se potrude oko roditeljskte uloge. Iz ovakve samopercepcije može nastati problem rivaliteta sa ženama, u smislu da se oni mogu takmičiti u tome ko je bolji roditelj i kako treba vaspitavati dete.
- 69% smatra da je emotivna podrška članovima porodice bitna kao i zarađivanje
U društvenim uslovima u kojima živimo i nema baš mnogo mogućnosti da se zaradi, pa se ljudi okreću jedni drugima. Kvalitet života se traži u druženju, odnosima, vezama. A najčvršće veze su upravo porodične.

IZUZETNO SU AMBICIOZNI
73% ima cilj da bude sam svoj gazda (evropski prosek 62%), a 86% u poslu, pored dobre zarade, traži i duhovno ispunjenje
– Jedno je imati ambicije, a drugo imati energiju i disciplinu da se te ambicije i ostvare. Želja da neko bude dobro plaćen i da radi ono što voli je legitimna, ali može biti i znak velike razmaženosti. Nisam siguran da kapitalizam tako funkcioniše. Ne postoji društvo u kojem su tri četvrtine stanovništva gazde. Rezultat više ukazuje na našu nesposobnost da se dobro organizujemo kao grupa i na loša iskustva koja kod nas ljudi imaju sa udruživanjem, sa ulogama nadređenog i podređenog, poslodavca i zaposlenog – kaže dr Milivojević.

MNOGO SU LEPI
68% smatra da su dobar spoljašnji izgled i briga o njemu jako važni (evropski prosek 47%)
Ovaj rezultat ne iznenađuje jer mi jesmo društvo u kojem je izgled precenjen i kod žena i kod muškaraca. Mnoga istraživanja su pokazala da izgledati lepo i uredno zaista pomaže u životu. Međutim, naši ljudi su skloni da neuspehe u jednoj životnoj sferi kompenzuju uspesima u erotskoj sferi, jer je to lakši način da se dođe do osećanja uspešnosti.

PAMETNI
79% želi da ih okolina doživljava kao dobro obaveštene i svestrane (evropski prosek 74)
Savremen trend je široko znanje, a zasnovan je na strahu da u nekoj situaciji čovek može da ispadne neobavešten, pa da se osramoti. Međutim, veoma je važno i znanje koje se proteže u dubinu jedne oblasti, a ono nije u trendu.

jelajelena

Kratak san krepi



Kratko traje, ali utiče na koncentraciju narednih 20 sati. Kod ove vrste popodnevnog sna ne važi pravilo što duže to bolje. Ovde veliku ulogu igra intenzitet odmaranja. Opušteni mišići i nakratko zaklopljeni očni kapci često su dovoljni da napunimo baterije kako bismo obavili sve poslove. Tako u Sjedinjenim Državama i u Japanu sve veći broj zaposlenih sme da koristi pauzu kako bi nakratko odremali. Ova nova praksa ide i te kako u prilog poslodavcu, jer je dokazano da ljudi nakon kratkog sna imaju više koncentracije i volje za radom.

Stručnjaci smatraju da je od 10 do 30 minuta idealno trajanje odmora. Ipak, mnogi ljudi imaju problema da zaspe u tako kratko vremenskom roku. Tu mogu da pomognu razne tehnike opuštanja koje se fokusiraju na progresivno opuštanje mišića, poput joge. Alarm treba da se oglasi nakon pola sata sna. Budite uporni i zaista se probudite nakon pola sata sna. Primetićete da se osećate svežije, a baterije su ponovno napunjene.

jelajelena

Muški hormoni su krivi za rak prostate




Glavni predmet najnovije studije predstavljali su muški hormoni i način na koji oni utiču na međusobno stapanje gena. Na ovaj način mutirani geni, koji su pronađeni kod nekoliko vrsta kancera, formiraju se kada dođe do stapanja DNK iz različitih genetskih regiona ćelija.

Izlaganje muškim hormonima može, međutim, dovesti i do stapanja gena koji su obično međusobno prilično udaljeni, pri čemu su naučnici sa Instituta za rak Univerziteta Kvin Meri u Londonu ustanovili da u ovom stapanju učestvuju dva specifična gena koja podstiču rast kancera.

Šef istraživanja dr Jong Đi Lu sa Instituta za rak smatra da je "ovo značajno otkriće i veliki proboj kada je reč o budućoj prevenciji bolesti, a moglo bi da omogući i nove metode lečenja". Prema njegovim rečima, "ako naučimo da konrolišemo i regulišemo nivo muških hormona, postoji velika mogućnost da hiljadama muškaraca pomognemo da od raka prostate nikada ne obole".

Među muškarcima u Srbiji karcinom prostate je drugi po učestalosti među malignim oboljenjima, odmah nakon raka pluća, javlja se skoro isključivo kod pacijenta starijih od 50 godina, a relativno lako se može blagovremeno otkriti ako se redovno, pregledom krvi i posetama urologu kontroliše prostata.

Facebook   Instagram   Tiktok