Glavni meni

Ženski kutak

Započeo jelajelena, Decembar 01, 2010, 04:01:32 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

jelajelena


Holivudske zvezde u bikiniju (FOTO)



Mnoge holivudske glumice i starlete odlučile su da spas od vrućine potraže na plaži. Evo kako one izgledaju.

Kad dođe leto, svi se trude da ostave najbolji utisak na plaži. Još kad ste pripadnica svetske scene, svi delovi postaju javno dostupni.

Bilo prirodne ili silikonske grudi, zvezde vole da ističu svoje atribute, prenosi Dnevnik.

Starleta Kim Kardašijan, uzela je mali predah od priprema za njeno venčanje.



Glumica Kloi Sevinji odabrala je plažu kao idealno mesto za ručak.



Keli Bruk ponosno je istakla svoje atribute u crvenom i plavom kupaćem kostimu.





Pamelu Anderson bi bilo čudno videti obučenu.



Glumica Tara Rid pravi pauzu od skandala i uživa u odmoru.


Izvor: S media,

jelajelena

Žene sa većim grudima će ga obožavati!
Izvor (lepota i zdravlje)

Specifični kalupi koje sadrži najnoviji sportski grudnjak britanske kompanije ,,Panaš" učiniće da sportistkinje, kao i dame sa velikim grudima, imaju osećaj kao da im grudi čvrsto drže dve ruke.
Večita težnja miliona žena da pronađu prsluče koji će im prilikom sportskih aktivnosti čvrsto držati grudi uskoro će biti okončana.
Naime, britanski naučnici dizajnirali su novi grudnjak koji će poprsje držati čvršće nego ikada i koji, kako tvrde, deluje baš kao da ,,dve ruke čvrsto drže dojke".



Tako će tradicionalne sportske grudnjake, koji očigledno mnogim sportistkinjama nisu bili previše efikasni (anketa pokazala da 42 odsto nije zadovoljno postojećim, a više od polovine osetilo bolove tokom treninga), zameniti novi sa svojevrsnim kalupima.
Savršeni grudnjak je rezultat trogodišnjeg istraživanja šefildske kompanije ,,Panaš" (Panache), koja se često bavila linijama donjeg rublja za dame sa većim grudima.
Testovi na tehnološkom institutu ,,Laubrou sport" (Loughborough Sport) u Lesterširu, pokazali su da grudnjak za 83 odsto redukuje odskakanje grudi iz svih uglova, u odnosu na 65 procenata koje postižu rivalski proizvodi.



Najefikasnije sportsko prsluče će se, na radost mnogih dama, već u oktobru naći u prodaji u Britaniji, po ceni od 35 funti.
Kreatorka Kler Felon objasnila je da je reč o najtežem poduhvatu koji je imala u svojoj 18-godišnjoj karijeri dizajniranja brushaltera.
,,Većina ljudi smatra da je dizajniranje grudnjaka samo izrezivanje dva trougla i njihovo zašivanje. Ne shvataju koliko je tu tehničkog posla koji treba obaviti", objasnila je Felon i dodala da od milion sportskih grudnjaka jedan zaista valja.
Za promoterku je izabrana britanska bacačica koplja Goldi Sijers koja i sama tvrdi da je sportistkinjama sa velikim grudima dobar grudnjak od esencijalnog značaja

jelajelena

Greške u šminkanju zbog kojih izgledamo starije


Ako želite da izgledate prirodno i lepo, morate odabrati odgovarajuće proizvode, prave nijanse i teksture kako biste izbegli greške zbog kojih možete izgledati starije nego što stvarno jeste.

 



 

Izbegavajte tamne boje i metalik nijanse ruževa jer će vam usne izgledati tanje, a vi starije. Umesto toga radije izaberite rozikaste nijanse i sjaj jer on dodaje na punoći

Bez obzira želite li da naglasite neki deo svog lica ili pak sakrijete nesavršenosti kože, šminka može biti vaša najbolja prijateljica - sve dok je pravilno koristite. Saznajte kako izbeći najčešće greške.


 

PREVIŠE KOREKTORA
Bubuljice, crvenilo i podočnjaci su glavni problemi kada je lepota kože u pitanju. Zato vam korektor može biti pravi heroj u nevolji kada sve te nesavršenosti treba prikriti. Isto tako, ako ne odaberete pravi, može se pretvoriti u pravog zlikovca koji će vas učiniti starijom, posebno ako su vam podočnjaci glavna "boljka". Naime, korektor preguste teksture "uvući" će se u bore i još ih dodatno istaći. Odaberite onaj laganije teksture, nanesite ga četkicom i dodatno razmažite prstom.

 

POGREŠNA PODLOGA
Izabrati pravu podlogu – puder i korektor i nije lak zadatak, a neodgovarajuća nijansa može pokvariti sav trud koji ćete uneti u makeup očiju i usana kasnije. Pažnju morate obratiti na teksturu i boju. Ono što se traži jeste da podloga izgleda besprekorno, ali prirodno, gotovo nevidljivo. Pretamna nijansa pudera ostariće vas i to jako, a ko to želi? Puder nemojte testirati na nadlanici već duž linije vilice i pri dnu obraza. Odaberite boju koja se besprekorno neprimetno podudara s bojom vaše kože. Takođe, proverite odgovara li tekstura vašem tipu kože jer biste inače mogli samo naglasiti nesavršenosti i borice. Kad već govorimo o podlozi – manje je više – i nemojte to zaboraviti!....
Nastavak na sajtu blic zena

http://zena.blic.rs/Lepota/7909/Greske_u...mo_starije

jelajelena

Dali su tange zdrave?


Od kako je moda počela da diktira ideju da donji veš ne treba da se vidi, tanga gaćice su postale hit. Skoro svaka žena ih ima i retke su one koje ih izričito ne prihvataju i smatraju da njihovo nošenje nije zdravo. Zbog toga smo istražili šta o tome misle doktori, a šta modni promoteri ovog, bez sumnje, seksi veša.
Moda i pristalice tangi 

Tanga-veš je ušao u svet mode još 1939. godine kada su kreirani prvi modeli. Tadašnja ideja je bila da se olakša posao igračicama u pozorišnim burleskama da slobodno nastupaju na sceni ne pokazujući svoj donji veš. Osamedesetih godina tange ulaze na velika vrata i tokom poslednje decenije promovišu ih najpoznatije svetske pevačice i igračice. Trend se munjevito širi, i postalo je skoro apsolutno neprihvatljivo da se veš nazire, i ocrtava, a tanga-veš danas proizvode sve firme koje rade donje rublje.

Među promoterkama tangi u svetu svakako se ističe Dženifer Lopez, koja svoju pevačku i glumačku karijeru iz dana u dan dopunjuje najrazličitijim robnim markama, među kojima je i veš. Čak štaviše ona se angažovala i u kreiranju menstrualnih pratećih pomagala kao što su tamponi s njenim likom, dnevni ulošci za tange i običan veš i slične neophodnosti, sve sa njenim likom. Džej-Lo misli da će njen angažman doprineti da se žene slobodnije odnose prema ciklusu, sopstevnoj higijeni i potrebama i da će njen lik na ovim proizvodima razbiti neke tabue. U intervjuima uvek izjavljuje da svakodnevno nosi tanga-veš, jer obožava da izgleda seksi.

Da li su tange udobne ili ne, mišljenja su podeljena, od onih koji se još privikavaju na ovakav veš, preko onih koji su im skorije ,,podlegli", do onih koji svoj život ne mogu da zamisle sa nekim drugim tipom donjeg veša. Cifre dosta govore jer se samo 2002. godine u S.A.D. prodalo 130.4 miliona pari tangi, i na taj način je zarada dostigla 575 miliona USD. Jedna američka robna marka prodaje 75.000 pari tangi nedeljno. Fascinantno!

Neke kompanije žele da iskombinuju modu da bi pozitivno uticale na zdravlje svojih sledbenica. Tako se jedna američka inicijativa ,,Play Safe Thongs" (http://www.playsafethong.com/index.html) odlučila da kao novinu uvede mali džep na zadnjem trouglastom delu tangi, u koji se smešta kondom. Oni smatraju da je seks najuspešniji marketinški adut od kada je sveta, ali i da je zastupljenost seksualno prenosivih bolesti kod mlađih punoletnika u porastu. S tim u vezi, ,,Play Safe Thongs" je izum koji će osnažiti i podržati seksualno aktivne žene. Misija ,,Play Safe Thongs" je da kombinujući seksi modu i društvenu odgovornost utiču, edukuju i preliminarne stavove svojih mladih, pomodnih sledbenika, koji su među ugroženima kada je reč o seksualno prenosivim bolestima.
Najnoviji trend

Ono što smo pronašli u našem internet istraživanju na temu tangi je da više nije modno prihvatljivo da se gornja linija tanga-gaćica vidi iznad nivoa nisko krojenih farmerki. To je doskoro bilo vrlo popularno, pa su dizajneri onaj trouglasti zadnji deo ukrašavali cirkonima, šljokicaMA i drugim ukrasima.

Od prošle godine na tržištu postoje i ,,tange bez leđa" – backless thongs, koje su svoj debi imale na australijskom tržištu. Ovaj proizvod je kreirala žena i namenjen je devojkama koje prate modu, i žele da nose gotovo sve, od nisko krojenih farmerki do elegantnih haljina. Zadnji deo ovih tangi podiže i poravnava vašu zadnjicu. Ovako nema više potrebe da nosite tange u G liniji, koja nije tako udobna, a i vidi se ponekad. Čitateljke ,,Voga" i ,,Kosmopolitena" se slažu da je vreme vidljivih tangi prošlo, mada je džins sve niže i niže krojen, one koje stvarno prate modu neće dozvoliti da im izvire tange.

Kako ovaj tip tangi još nismo videli kod nas, ne poznajemo ni jednu ženu lično koja bi mogla da nam prenese sopstveno iskustvo, malo smo skeptične.
Lekari preporučuju oprez

Na jednom od internet foruma devojka pita sledeće: ,,U potpunosti sam se preorijentisala na tanga-model donjeg veša, ali sam u skorije vreme čula da to može da izazove vaginalne infekcije. Da li je to istina?"

Ginekolog i profesor na Medicinkoj školi na Jelu, Meri Džejn Minkin, joj odgovara: ,,Iz moje prakse ne mogu reći da sam imala slučajeve svojih pacijenata koji su se žalili na vaginalne infekcije, a nosili su tange. Takođe nije mi poznato da je urađeno neko medicinsko istraživanje koje povezuje ove dve teme. Teoretski, to je ipak moguće, jer tanki sloj tkanine koji čini zadnju stranu tangi je pozicioniran baš iznad anusa i direktno je povezan sa vaginom i urinarnim traktnom, i time je potencijalni prenosnik fekaličnih bakterija.

Ono što je zapravo verovatnije je sledeće: tanga veš može da izazove pojavljivanje mikro čireva ili pukotina na koži između anusa i vagine ili da prouzrokuje iritiranje kože koja je u pomenutom predelu vrlo osetljiva. Donji veš je mekana barijera između Vas i drugih pomalo iritirajućih stvari kao što je ostala garderoba. Koliko god bile tempirane da ih nosite svakoga dana, predlažem da im ipak odolite i da ih nosite u ,,posebnim prilikama". Ili ukoliko ih baš toliko volite preporučujem one sa malo značajnijim zadnjim trouglastim delom, koji se takođe neće videti i neće se ocrtavati".

Jedno od retkih istraživanje na ovu temu je urađeno u Velikoj Britaniji i to je pokušaj da se uspostavi veza između tanga-veša i eventualnih zdravstvenih rizika. Istarživanje zaključuje da nošenje tanga donjeg veša u kombinaciji sa nisko krojenim džinsom može prouzrokovati sledeće zdravstvene probleme: bakterijske vaginalne infekcije, hemoroide, pukotine na anusu, ili povećan rizik od seksualno-prenosivih bolesti među onima koje dele tanga-veš. Ovo poslednje treba svakako primiti s rezervom jer svako ,,deljenje" i zajedničko korišćenje donjeg rublja svakako da povećava rizik od seksualno prenosivih oboljenja.

Dr Vondensteinenum iz američkog Instituta za žensko zdravlje kaže da je karakteristika žena koje nose ,,kombinaciju" tangi i nisko ukrojenog džinsa, i koje posećuju mesta gde se služi alkohol, da imaju tendenciju da praktikuju nezaštićeni seks. To nadalje izaziva hlamidiju, i seksualno prenosive bolesti. Mislimo da ova konstatacija može delovati pregeneralizujuće i vrlo osuđujuće. Pa ipak, zbog toga što su po svojoj prirodi tange tesne može doći do upala, pukotina, infekcija pa čak i do neplodnosti u nekim slučajevima. Rad Instituta povezuje izbor donjeg veša i neplodnosti direktno na osnovu svojih istraživačkih rezultata.

Američko Ministarstvo zdravlja posle više intervencija od strane stručnjaka i istraživačkih timova, razmišlja da kao standard propiše da na svakom komadu veša tanga modela stoji markica s upozorenjem da tanga-veš može da izazove negativne posledice po zdravlje. Ministarstvo je mišljenja da je potrebno ojačati svest javnosti da ipak postoje određeni rizici koje nosi sa sobom ova vrsta odeće.

Ono što naročito zabrinjava dr Vondensteinenum je kada tange nose žene koje se svakodnevno izlažu fizičkim aktivnostima, znoje se i podižu teške predmete. Za mlade žene je vrlo nesmotreno ukoliko nose tanga-veš dok jašu konje ili vežbaju naporne joga vežbe duži vremenski period. Zašto? Zato što može doći do prekida cirkulacije u predelu vagine. Stanovište ove doktorke da bi bilo pametnije da se veš uopšte ne nosi u ovakvim slučajevima. Mnogi bi se složili s ovom konstatacijom.

Međutim, teško je pronaći osobu ili instituciju koja može sa sigurnošću da tvrdi da su tanga-gaćice štetne po zdravlje ili da su pak apsolutno bezopasne. Čini se da je sve stvar kvalitetnog izbora i eventualno redukovane upotrebe. Definitivno se ne preporučuje da se tange nose kada se bavimo sportom naročito jahanjem ili jogom. Žene su vizuelna bića, i estetski momenat vrlo često stavljaju ispred zdravstvenog. Na sreću nauka još nije dokazala da bi se trebalo odreći tanga-veša za sada, ali sve ukazuje da treba više razmisliti o ovoj temi.

Umerenost čuva zdravlje

Dr Milena Papić-Obradović, specijalista ginekologije i akušerstva, smatra da je klasičan veš svakako manje rizičan za pojavu genitalnih infekcija i preporučljiviji za nošenje. Ukoliko su ipak tange Vaš izbor, preporučuje redukovano i umereno nošenje.

Među svojim pacijentima naša sagovornica nije primetila značajan broj onih kod kojih sa sigurnošću može da se utvrdi veza između tangi i eventualnih infekcija, mada se to ne može isključiti. 

Jednostavno, neke žene tvrde da je u pitanju komfor, dok se druge ipak osećaju kao da se žrtvuju za dobar izgled. Dr Papić-Obradović smatra da ne mora direktno da znači da one seksualno aktivnije nose tanga-veš, već je to kombinacija različitih motivacija. Takođe smatra da je neophodno uticati na svest žena koji tip veša se nosi u kojim prilikama.

Izvor teksta(www.stetoskop.info)

jelajelena

Da li ste zdravi i debeli?






Ustaljeno je mišljenje da su osobe sa viškom kilograma gotovo u smrtnoj opasnosti, jer je dodatna masa nešto kao tempirana bomba, koja oslobađa dijabetes, srčana oboljenja i druge komplikacije.


Međutim, lekari godinama znaju da gojaznost ne utiče jednako na sve ljude, jer neke osobe s viškom kilograma mogu biti lišeni svih tegoba, dok druge sa istim indeksom telesne mase, ozbiljne zdravstvene probleme.

Izazov je u tome da se odredi ko je ,,zdravo debeo", a ko može da se razboli zbog viška kilograma.

Studija o tome pojavila se u dve publikacije: ,,Žurnalu Kanadske medicinske asocijacije" i časopisu ,,Primenjena psihologija, nutricionizam i metabolizam".

Prvo u nizu ispitivanja analiziralo je podatke o 8.000 ljudi u Americi.

Glavno pitanje bilo je da li samo BMI može odrediti trajanje života. Međutim, indeks telesne mase ne uključuje procenat masnoća u organizmu, tako da neko ko ima veću mišićnu masu, može biti smatran gojaznim, gledano prema ovom kriterijumu.

U Kanadskom istraživanju korišćen je Edmonton sistem rangiranja gojaznosti, gde svaki od četiri stadijuma tačno opisuje simptome poremećaja uzrokovanih viškom kilograma.

Taj sistem je u ocenjivanju zdravlja i predviđanju trajanja života mnogo tačniji od BMI.

Istraživači su na osnovu toga otkrili vezu između zdravstvenih komplikacija i viška kilograma, ali i upoznali ljude koji sasvim normalno žive, bez obzira na to što su gojazni.

Kanadski istraživači su u drugom delu izveštaja istraživanja otišli i korak dalje tvrdeći da nema razlike u riziku od smrtnosti između pojedinaca sa normalnom kilažom i onih ,,umereno" gojaznih (osobe koje prema Edmonton skali imaju ocenu nula).

Ko su ,,zdravo debeli" ljudi?

Izgleda da u tome ko će se razboleti od viška kilograma, a ko ne, najveću ulogu igra genetika.

Šanse za dobijanje dijabetesa, visokog krvnog pritiska ili artritisa su veće kod onih gojaznih pacijenata čiji su roditelji imali ta oboljenja, nego kod ostalih ,,debeljuca".

Važni faktori su i kvalitet ishrane i fizička aktivnost. Ovi faktori smanjuju rizike, čak i kada se osoba može okarakterisati kao gojazna.

Međutim, ostali faktori su i dalje nejasni i zbog toga i dalje postoje prepreke u lečenju gojaznih ljudi.

Naime, teško je odrediti koji od pacijenata ima prioritet u lečenju, a čiji slučaj nije hitan, jer ne postoji validan kriterijum prema kom bi ,,zdravo debeli" bili smatrani lišenim rizika.

(Izvor: B92)

jelajelena

Soja ne utiče na hormone u menopauzi



Konzumiranje soje nema nikakav uticaj na hormonsku koncentraciju kod žena u menopauzi, pokazali su rezultati istraživanja grupe naučnika s Univerziteta u Majamiju.

Naučnici su došli do tog zaključka ispitujući efikasnost dejstva dodataka ishrani koji u sebi sadrže sastojke soje - "izoflavone" (fito-estrogene) protiv poremećaja vezanih za menopauzu i očuvanje mineralne gustine kostiju, preneli su francuski mediji.

Ispitivanje je obavljeno tokom dve godine na 248 žena starosti od 45 do 60 godina, među kojima je polovini davano 200 miligrama sojinih "izoflavona", dok je drugima davan "placebo" (lažni lek).

Razlika u gustini kostiju između jedne i druge grupe ispitanika, kao i jačini simptoma klimaksa, međutim, nije primećena, čak je konstatovano da upotreba dodataka ishrani u vidu "izoflavona" može da izazove zatvor (konstipaciju).
Izvor (SrbijaNet)

jelajelena

Solarijumi stvaraju zavisnost



Solarijumi stvaraju zavisnost, pokazali su rezultati istraživanja objavljenog u časopisu "Adikšen bajolodži".

Naučnici su tokom istraživanja otkrili da kod ljubitelja solarijuma dolazi do promena moždane aktivnosti koje se mogu uporediti s onima prisutnim kod zavisnika od narkotika, preneli su francuski mediji.

Oni su ustanovili da korišćenje solarijuma deluje na sistem za rekompenzaciju u mozgu, što stvara potrebu njihovog ponovnog korišćenja.
Izvor(SrbijaNet)

jelajelena

Kancer će se lečiti ekstazijem?



Psihoaktivna supstanca ekstazi mogla bi da se koristi u lečenju nekih vrsta raka poput leukemije ili melanoma, otkrili su britanski naučnici.

Časopis Investigational New Drugs piše da su stručnjaci sa Univerziteta u Birmingemu još 2006. otkrili da psihoaktivna droga ekstazi i antidepresivi kao na primer ,,prozak" sadrže supstance koje mogu zaustaviti širenje kancerogenih ćelija.

Međutim, problem je u tome što bi za ovo delovanje bile potrebne prevelike količine supstance koje ljudsko telo ne može da podnese, prenosi BBC.

Naučnici iz zapadne Australije aktivno rade na modifikovanju droge i već su postigli značajne rezultate: povećana je efikasnost za čak sto puta, pa je sada umesto nerealne doze od 100 grama za željeni učinak dovoljno uneti jedan gram. Vesti nažalost nisu sasvim pozitivne: potrebno je još mnogo istraživanja i eksperimentisanja na ljudima i životinjama pa bi oboleli od leukemije, limfoma ili mijeloma mogli da se leče ekstazijem tek za nekoliko decenija.
Izvor(SrbijaNet)

jelajelena

Dali Vam je dete ljubomorno dolaskom bebe

Puno je pitanja i nedoumica u trenutku kada nova beba dolazi u porodicu. Ona su, pre svega, vezana za najstarije dete i njegova osećanja prema prinovi. Naravno, briga je sasvim razumljiva jer se svakodnevica menja iz korena, kaže Radmila Vulić-Bojović, porodični psihoterapeut u Centru za socijalni rad, koja savetuje roditelje da uključe dete u pripreme za prinovu.

PRIPREMA ZA PRINOVU

Često rođenje drugog deteta utiče i na osećanja koje roditelji imaju prema prvom. Ponekad se roditelji osećaju kao da ga ne vole dovoljno ili da ga vole manje nego ranije. Neki roditelji kažu da primećuju osećanje brige za bebu i plaše se da zapostavljaju starije dete. Dajte sebi vremena. Nemojte da očekujete da ćete se odmah adaptirati na novonastalu porodicu i nemojte to očekivati ni od vašeg prvog deteta. I ono se, zavisno od uzrasta, mora navići na novu situaciju i upravo roditelji imaju zadatak da ga podrže i da mu pomognu sa puno ljubavi i strpljenja. Nemojte očekivati da prvo dete bude istog trenutka srećno zbog dolaska brata ili sestre, niti da odmah deli vaša osećanja.
Dolazak mlađeg brata ili sestre ne treba nikada da bude iznenađenje, naročito ako je starije dete još uvek malo. Idealno je da ga vremenom pripremite da prihvati to novo biće koje će neizostavno smatrati uljezom. Ako tokom poslednjih meseci trudnoće uspete da ga ubedite da ništa, čak ni dolazak drugog deteta, neće umanjiti vaša osećanja prema njemu, prilagođavanje bi trebalo da bude mnogo lakše.
Kako objašnjava Radmila Vulić-Bojović, porodični psihoterapeut iz Centra za socijani rad, dolazak bebe predstavlja promenu za sve članove porodice, a posebno za decu koja su do sada bila sama. Dolazak novog člana menja situaciju u kući, deca gube poziciju koju su do tada imala, zato ih treba uključiti u sve promene i polako navići na novu rutinu.


LJUBOMORA

Uprkos i najvećoj pažnji, očekujte barem malu ljubomoru, ali nemojte da vas to puno zabrinjava jer predstavlja najnormalnije ponašanje. Starije dete će postati zahtevnije i zavisno od majke. Obično su jako ljubomorna deca između druge i šeste godine, dok starija deca lakše prihvataju taj događaj i kod njih često dolazi do odbrambenog mehanizma u vidu zaštite mališana što im odvraća pažnju od ljubomore.
- Deca nisu toliko ljubomorna kada se beba tek rodi, već to počinje onda kada aktivno počne da zauzima njihov životni prostor, da puzi, osvaja igračke. Ako mama provodi puno vremena sa bebom, što je naravno normalna pojava, veća deca osećaju da im beba uzima mamu. Zato detetu treba poslati jasnu poruku da se ljubav ne deli već da se umnožava i da je nova beba prilika da svi obogate život. Nikako ne treba zaboraviti da deca, u principu, vole da imaju brata ili sestru. To je najduža i najintenzivnija veza koja ih prati kroz ceo život - navodi psihoterapeut Radmila Vulić-Bojović i dodaje da detetova svest o promena treba da raste sa trudnoćom.
- Uključite dete u kupovinu i pripreme za prinovu, naravno u skladu sa uzrastom. Ako je mama u bolnici, dete treba da dođe i poseti je, to nije ništa strašan, a tako će takođe shvatiti da nije isključeno i da nema potrebe da se oseća odbačeno - objašnjava psihoterapeut Radmila Vulić-Bojović.

SVI NA OKUPU

Kada se mama i beba vrate kući, važno da starije dete bude uključeno u aktivnosti sa novorođenčetom. Pokušajte da ohrabrite i odnos poverenja prema bebi. Nemojte da mu zabranjujete da je dodiruje, nego mu dopuštajte maženje i poljupce kada ste zajedno.
- Ne treba zabranjivati dodirivanje deteta jer, ako ste vi anksiozni po tom pitanju, dete će to osetiti, to se prenosi na njega. Naravno, veoma zavisi od uzrasta do koje mere ćete dozvoliti kontakt. Ako je dete jako malo, sigurno je da ono nema osećaj, pa treba pripaziti, ali u principu ne treba braniti, nego ga ohrabriti na kontakt sa novim bratom ili sestrom. Ovo se ne odnosi samo na starije dete, već je kontakt veoma bitan i za bebu. Poznato je da za pravilan razvoj i odrastanje deteta nije dobro da budu u izolaciji - ističe psihoterapeut Radmila Vulić-Bojović.

BEBA USPOSTAVLJA NOVI RITAM ŽIVOTA

Postepeno navikavajte dete na novog člana porodice. Pozovite starije dete da bude kod vas kada dojite, razgovarajte puno s njim, naročito mu pričajte da ste iste stvari radili i s njim. U svakom slučaju, učinite sve da se ne oseća kao smetalo, iako će to često i biti, ako traži vašu pažnju baš kad morate da se brinete o mališanu.
Kako objašnjava naša sagovornica, promena rutine je veoma veliki deo u uspostavljanju ravnoteže i bitno je da se ona ne naruši drastično jer to nikako nije dobro za starije dete koje je naviklo na određeni ritam života.
- Naravno, sa novom bebom menja se i rutina dosadašnjeg življenja, ali neke stvari na koje je dete naviklo ne treba menjati. Ne možete zbog bebe staviti drugo dete na stranu, već morate postepeno da uvodite nove aktivnosti, ali i da neke stare navike ne dirate kako ne biste narušili ravnotežu životnih navika starijeg deteta - priča psihoterapeut Radmila Vulić-Bojović




Izvor: blic.rs

jelajelena

Dali ste vise nego prijatelji


Sve češće provodite vreme sa najboljim drugom, uživate, smejete se, grlite... Pomoću nekoliko sigurnih znakova prepoznajte da li je na pomolu ljubav.

Kad u laganom, opuštenom druženju sa najboljim prijateljem počnete jedno drugom da tepate, neobavezno se dodirujete, a veče ne možete da zamislite bez dugog telefonskog razgovora sa njim, budite uverene da je nežna i ušuškana romansa na pomolu. Niste sigurne? Nekoliko signala pomoći će vam da proverite da li je vaš drug nadomak toga da vam postane dečko.

Vaši zajednički prijatelji počinju šaljivo da komentarišu
Svi primećuju koliko ste bliski, pa svaki put kada se zajedno pojavite u društvu, počinju da pljušte komentari kako biste vas dvoje bili baš slatki kao par. Zajednički prijatelji često mogu da vide ljubavne varnice pre vas!

Sve češće se čujete telefonom neposredno pre odlaska na spavanje
I pre nego što ste primetili, počinjete da razgovarate svakodnevno, nadugačko, ni o čemu, i uživate u tome. Razgovor sa ,,prijateljem" postaje dnevna potreba, a veče koji prođe bez neobaveznog ćaskanja jednostavno nije ispunjeno.

Neprimetno ste počeli jedno drugom da tepate
Ranije ste se pozdravljali u maniru ,,gde si ortak", a sada sa ,,maco" ili ,,srećice". On vam sve češće govori ,,lutko", što, priznajte, prija. Polako prihvatate ove salve neodoljivih nadimaka i počinjete da uzvraćate istom merom.

Osećate da je poljubac samo pitanje trenutka
Bilo da je u pitanju gledanje nekog sporta na televiziji ili dobacivanje frizbija u parku, ono što su nekada bili tapšanje po ramenu i prijateljski gest ,,baci kosku", sada postaju toplije grljenje, dugo držanje za ruku ili čak sedenje u krilu. Sada već možete biti sigurne da je samo pitanje trenutka kada će se dogoditi i prvi poljubac.
Izvor: zena blic

Facebook   Instagram   Tiktok