avatar_jelajelena

Proširene vene

Započeo jelajelena, Januar 02, 2011, 01:35:11 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena


Proširene vene





Proširene vene su uvećane vene koje mogu da budu boje kože, tamno ljubičaste ili tamno plave boje. Često izgledaju kao užad, vijugave i kvrgave. Otekle su i razvijaju se iznad površine kože. Najčešće se pojavljuju na listovima nogu ili sa unutrašnje strane nogu. Tokom trudnoće mogu se pojaviti proširene vene u oblasti anusa - hemoroidi.
Srce pumpa krv bogatu kiseonikom i hranjivim materijama u arterije koje je nose u sve delove tela a vene nose krv siromašnu kiseonikom iz svih delova tela nazad do srca. Kontrakcijom mišića nogu krv se pumpa nazad ka srcu iz nižih delova tela. vene imaju zalistke koji omogućuju da se krv kreće samo u jednom pravcu - ka srcu. Ovi venski zalisci sprečavaju da se krv vraća nazad prilikom uspinjanja. Ukoliko ovi zalisci postanu slabi krv se vraća nazad u donje delove vene gde se može skupljati. Sakupljena krv, proširuje vene.
Proširene vene najčešće se pojavljuju na nogama (sila gravitacije, pritisak telesne težine itd.) i to češće kod žena nego kod muškaraca. U odnosu na ostale delove tela, vene nogu imaju najteži zadatak vraćanja krvi u srce, one trpe veliki pritisak a pritisak može da bude jači od snage venskih zalistaka.
Proširene vene se uglavnom tokom vremena dalje uvećavaju i stanje se pogoršava a izrazito proširene vene mogu prouzrokovati zdravstvene probleme kao što su:
- Izrazita venska isuficijencija usled koje se javlja sporije vraćanje krvi iz nogu u srce, ovo stanje može da prouzrokuje stvaranje krvnih ugrušaka i pojavu infekcija. Krvni ugrušci mogu da budu veoma opasni zbog toga što mogu da se pokrenu iz vena nogu i odu u vene pluća, ovo stanje može da bude opasno po život jer može da onemogući normalan rad srca i pluća;
- Rane ili ulceracije tkiva i kože oko proširenih vena;
- proširene vene prati osećaj iritacije, otoci i bolni osip u blizini oteklih vena.
Najčešći simptomi su: pulsirajući bol, noge se brzo zamore, težina u nogama, oticanje nogu, osećaj ukočenosti u nogama i iritirajući osipi na koži u blizini proširenih vena.
Ukoliko su proširene vene otekle, crvene ili tople na dodir ili ukoliko smatrate da one izazivaju probleme u cirkulaciji krvi u nogama, ukoliko su blizu zgloba, ukoliko se usled njih javljaju otoci i rane obavezno se obratite lekaru.
Važno je napomenuti i da osobe koje imaju problema sa proširenim venama (na nogama) trebaju izbegavati duže stajanje, sedenje, prekrštanje nogu.
Pošto se venski zalisci ne mogu popraviti, niti hirurški zameniti, jedini je način lečenja - ukloniti ih. Time će se ukloniti i osnovna karika u mehanizmu nastanka proširenih vena. proširene vene treba ukloniti kako bi se uspostavila normalna venska cirkulacija i u površinskim venama. Time se onemogućuje prevelik dotok venske krvi u duboki venski krvotok i komplikacije koje su sa tim povezane, a ako je prisutna otvorena rana, ona će spontano zarasti za 4 do 6 nedelja.
Kada ukloniti proširene vene? Pproširene vene treba operisati kada su one vidljive i kada se ultrazvukom utvrdi oštećenje venskih zalistaka.
Operacija proširenih vena se radi ambulantno, u lokalnoj anesteziji, a pacijent neposredno nakon zahvata ide sam kući, bez tuđe pomoći.
Operacije proširenih vena se rade savremenom tehnikom, kroz otvore u koži od samo 2-3 milimetra, koje ne treba zašivati. Nakon nekog vremena ožiljci postaju nevidljivi, pa se, osim funkcionalnog, postiže i odličan estetski učinak.
Svaki poremećaj površinskog venskog sistema nastalu zbog proširenih vena treba lečiti odmah. Operacija kojom se u ranom stadijumu uklanjaju proširene vene nije nikako zahvat koji se preduzima radi izgleda, nego operacija koja treba da spreči oštećenje dubokih vena i kasnije vrlo teške komplikacije.

Izvor ,,TOP VITA"

Facebook   Instagram   Tiktok