avatar_jelajelena

Saveti o bebama i deci

Započeo jelajelena, Jun 19, 2011, 05:39:01 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena

Čime mame neguju bebe i sebe?


Koža novorođenčeta je deset puta tanja od kože odraslih, a nega koja je dobra za bebu ne može biti loša ni za majku. Znajući da je toliko tanka i osetljiva, nijedna majka neće bilo čime negovati svoju bebu.

Kako bi izbegle pelenski osip i atopijski dermatitis, koji se najčešće javlja na pregibima u vidu isušene i jarko crvene kože, majke se pouzdaju u pomoć nekolicine proizvoda.

'Što prirodnije, to bolje' mantra je svake majke i savesnog kozmetičkog brenda, u čijim linijama za bebe sigurno neće naći uzročnike iritacija i alergija, poput sintetičkih boja i mirisa, parabena, mineralnih ulja, ftalata... Kako imaju pametnijeg posla od proučavanja deklaracija svakog proizvoda, mame najčešće pronađu dva-tri brenda kojima veruju i čije proizvode ne koriste samo za njegu bebine nego i svoje kože.



Takav ugled uživa nekoliko brendova, recimo Mustela, koja je postala sinonim za negu osetljive dečje kože, ali i za superrastegnutu kožu majki tokom trudnoće.
Iz haj – tek laboratorija francuskog stručnjaka za hipoalergenu kozmetiku Piere Fabre dolaze čak dva pouzdana brenda za negu mama i beba, Avène i A-Derma, čija se bogata linija Exomega temelji na prirodnim ekstraktima zobi Rhealba, slavne po visokoj koncentraciji umirujućih aktivnih sastojaka.

Unutar linije Nivea Baby Pure & Natural pojavile su se uvek potrebne (i povoljne) vlažne maramice na bazi kamilice, kao i losion za pranje, koji na prirodan način sprečava pojavu osipa i iritacija.

Provansalski brend prirodne kozmetike na bazi aktivnih sastojaka mediteranskog bilja i hranjivog karite maslaca, L'Occitane, unutar svoje linije Maman & Bebe nudi penušavi gel, losion, vodicu i kremu za njegu mamine i bebine kože.



Naravno, tu je i neizostavni Melem, domaći balzam kao i Pavlovićeva mast kojima verujemo više od 30 godina pa su spontano postali pridruženi član svake porodice.
Izvor(nega i lepota)

jelajelena

Efikasnija provera sluha kod beba u domovima zdravlja


U ginekološkim klinikama i odeljenjima domova zdravlja će se uskoro, uz ultrazvučni pregled, obavljati i prenatalni slušni skrining, najavljeno je iz gradskog Sekretarijata za zdravstvo. Sekretarijat je pokrovitelj tog projekta, a nosilac je Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora ,,Đorđe Kostić". Gradski sekretar Zoran Blagojević kaže da će ti nalazi će poslužiti za kontinuirano praćenje auditornog sistema deteta posle rođenja, a detektovane smetnje će ukazati koje bi majke trebalo uključiti u obuku za prenatalnu stimulaciju.




"Predviđene su pripreme edukativnog tima i materijala, edukacija ginekologa i utvrđivanje modela ultrazvučnog aparata za obavljanje skrininga, prikupljanje i obrada rezultata i vođenje evidencije pacijenata, uz stalnu kontrolu dinamike izvršenja aktivnosti. Sprovođenje projekta ,,Prenatalni slušni skrining" je od velikog značaja za ranu prevenciju poremećaja sluha i govora i svakako će doprineti prevenciji invalidnosti kod dece, odnosno očuvanju zdravlja najmlađih" istakao je Blagojević. Savremena istraživanja ukazuju na to da je za razvoj verbalne komunikacije, adekvatnog ponašanja i potencijala za učenje čulo sluha od presudnog značaja.


To obavezuje na stalno unapređenje preventivnih mera za rano detektovanje smetnji u razvoju sluha i primenu rane prenatalne stimulacije, za koju je neophodno obučiti buduću majku. Cilj projekta ,,Prenatalni slušni skrining" je unapređenje rane prevencije oštećenja sluha i osnova razvoja govora, ponašanja, učenja i socijalizacije dece. U realizaciji projekta, Institut "Đorđe Kostić" će sarađivati sa predstavnicima Centra za unapređenje životnih aktivnosti, Institutom za ginekologiju KCS i GAK ,,Narodni front" . Podaci ukazuju da je u predškolskom uzrastu oko 60 odsto dece sa ovim problemima, koji kasnije mogu da se razviju u agresivno ponašanje, probleme u učenju, bolesti zavisnosti i drugo.
(Zdravlje i lepota)

jelajelena

Energetska pića nisu za decu!


Gojaznost, srčani problemi i karijes samo su neke od posledica sa kojima mogu da se suoče mladi koji uživaju u energetskim napicima. Opasnost leži u kofeinu, koga u ovim pićima ima čak 14 puta više nego u običnim gaziranim sokovima...



Deca koja piju energetska pića sklonija su gojenju, jer nisu dovoljno aktivna da sagore kalorije koje na taj način unose, upozoravaju doktori.
Stručnjaci insistiraju da energetske napitke, koji sadrže između deset i 270 kalorija po čaši, nikada ne bi trebalo davati deci.
Umesto toga, treba im ponuditi vodu da bi utolili žeđ, uz preporučen dnevni unos voćnih sokova i mleka.
Glavni problem sa energentskim pićima je kofein, koga količinski ima čak 14 puta više nego u običnim gaziranim sokovima. Takav stimulans je povezan sa dijabetesom, kardiološkim problemima i poremećajima u ponašanju.



Stručnjaci iz Američkog akademskog udruženja pedijatara podsećaju roditelje na potencijalno negativne posledice korišćenja energetskih napitaka.
,,Deci nikada ne treba energetsko piće. Za najveći broj dece koja se bave nekom fizičkom aktivnošću, obična voda je najbolji izbor", izjavila je doktorka Holi Bendžamin iz Dečije bolnice ,,Komer", pri Univerzitetu u Čikagu.
Bendžaminova dodaje da je kod većine dece nivo aktivnosti prenizak da bi istrošili kalorije dobijene iz energetskih pića i da time doprinose gojaznosti i kvarenju zuba.


,,Adolescenti često nisu svesni šta unose u organizam, nekada jednostavno žele da spreče dehidraciju nakon vežbanja i inspirisani reklamama okreću se energetskim napicima", objasnila je doktorka Marsi Bet.
Izvor(nega i zdravlje)

jelajelena

Spavanje utiče na rast dece


Naučnici su konačno potvrdili ono što bake znaju već dugo - bebe zaista brže rastu tokom sna. Rezultati istraživanja otvaraju put za bolje shvatanje veze između rasta bebe i spavanja, ali će umiriti i roditelje zabrinute zbog promenljivih i nepredvidljivih potreba za snom njihove dece.



San utiče na rast dece, pokazali su rezultati istraživanja grupe američkih naučnika sa Univerziteta ,,Emori" u Atlanti.
Tim naučnika na čelu sa doktorkom Mišel Lampl otkrili su tu povezanost između broja sati sna novorođenčeta i njegovog rasta.
Istraživanje u trajanju između četiri i 17 meseci obavljeno je na grupi dece koja su na njegovom početku bila stara oko 12 dana, preneli su francuski mediji.



Primećeno je da deca više rastu ukoliko se povećava broj dužih perioda sna tokom dana. Tačna priroda povezanosti sna i koštanog rasta, međutim, još nije utvrđena.
Lamplova je istakla da se radi o rezultatima koji su korisni za roditelje, jer oni mogu lako da se uznemire zbog promenljive i nepredvidljive prirode sna njihove dece.
Mame i tate će na taj način lakše moći da shvate da je neophodno da puste dete da sledi sopstveni ritam.
(zdravlje i lepota)

jelajelena

Muzika kao deo terapije za bebe


Najpoznatije melodije klasične muzike odlična su uteha bebama koje su zbog bolesti odvojene od majki, tvrde slovački stručnjaci. Muzika Mocarta i Vivaldija pomaže bebama da ravnomerno dišu i da održavaju pravilan srčani ritam.




Lekari jedne bolnice u Slovačkoj osmislili su efikasan način da uteše tek rođene bebe koje su zbog bolesti odvojene od majki - puštaju im klasičnu muziku.
Bebe koje leže na neonatalnom odeljenju u bolnici u Košicama slušaju Mocarta i Vivaldija pomoću slušalica koje na njihovim malim glavama deluju gigantski.
,,Muzika je zamena za majčin glas i pomaže bebama da ravnomerno dišu", objasnila je dokorka Slavka Viragova naglasivši da su klasične melodije zaslužne i za održavanje pravilnog srčanog ritma.
Terapija muzikom pokazala se kao uspešna pa će i ubuduće biti važan deo lečenja beba u bolnici u Košicama.
(zdravlje i lepota)

jelajelena

Top 10 najčešćih pitanja o NOVOROĐENČETU!


Čestitamo! Vaše je mala beba konačno je ugledalo svetlo dana... Ali, shvatili ste da su vaše brige tek sada počele!
Svi vas obasipaju cvećem, balonima i slatkom malom odećom, i savetuju o hranjenju, spavanju, menjanju pelena i svemu ostalom. Bez obzira koliko saveta dobili ili koliko knjiga pročitali uvek će postojati pitanja na koja tražite odgovore. Jedan od najvažnijih i obektivnijih izvora informacija za nove roditelje je dobar pedijatar koji će biti spreman da odgovori na svako vaše pitanje u bilo kom trenutku. Vrlo je važno uspostaviti poverenje s pedijatrom vaše bebe.



1. Dobija li moje dete dovoljno mleka dojenjem?
Dojena deca uglavnom, s retkim izuzecima, dobijaju dovoljno mleka. Normalno je da nakon porođaja deca izgube oko 10 posto svoje porođajne težine, koja bi trebala da se nadoknaditi za dve nedelje. Pedijatri će vas uglavnom savetovati da se opustite i ,,date si vremena" u ključnih prvih nekoliko nedelja dojenja. Ignoririše pritiske prijatelja i porodice da uplakanoj bebi date bočicu sa formulom. "To najčešće nije potrebno niti korisno, i psihološki je nazadak u dojenju."

2. Izgleda da mi je dete razroko. Zašto su mom detetu tako "krive" noge?
Normalno je da oči novorođenčadi s vremena na vreme postanu razoke – to je stanje koje uglavnom nestane do 4. meseca života.
Što se tiče tanjušnih i iskrivljenih nogu, setite s da su nogice vašeg deta do nedavno bile u fetalnoj poziciji i potpuno je normalno da su mu noge sada "krive". Većini dece "krive" će se noge ispraviti do druge godine života.

3. Možemo li da razmazimo bebu?
Stručnjaci kažu – apsolutno ne. Deca mlađa od 6 meseci nisu u stanju da manipulišu pažnjom svojih roditelja. Trebate da se usresredite na to kako slušati i razumeti svoje dete i kako ono reaguje na vas i svet oko sebe. Šta ga uznemirava? Šta ga smiruje? Kakav mu je ritam spavanja?, Kakve su mu potrebe?. To su pitanja koja treba da postavite kako bi se povezali s vašim detetom.

4. Kada će moje dete da spavati celu noć?
Bebe mogu spavati i do 18 sati dnevno, ali nažalost, to je najčešće u kratkim intervalima. Svaka tri do četiri sata deca se izmenjuju između ciklusa dubokog i laganog spavanja. U jednom će trenutku dete postati svesno osećaja gladi, potpuno se razbuditi i početi plakati kako bi upozorilo na svoju potrebu. To se može događati i 10 puta dnevno, zato je bitno odmarati se u vreme kada i beba spava. Kućanski poslovi i posao mogu da sačekaju. Vaš zdrav razum ne može.

5. Treba li dete dok spava staviti na leđa ili na stomak?
Stručnjaci se slažu kako bi dete trebalo stavljati na leđa. To smanjuje rizik od sindroma iznenadne dečije smrti. Taj ćete rizik smanjiti i ako: dete spava u sobi koja nije zadimljena, osigurate tvrđi dušek, izbjegavate pretopljavanje i ne stavljate bočice u krevet. Spavanje na boku je dobra alternativa ukoliko je površina na kojoj spava dovoljno tvrda.
6. Moja beba stalno plače.
Jedini način na koji vaša beba zna da komunicira je plakanje. To je bebin način da izrazi glad, umor i druge osećaje. Ponekad, kada se čini da nema razloga zašto bi dete plakalo, napada plača povezujemo s kolikama. Kolike su opšti naziv za neutešan plač – najčešće povezan s želučanim tegobama u obliku grčeva – koji najčešće počinje oko 3. nedelje života i prestaje oko 3. meseca starosti, iako može potrajati i duže, a najčešće se javlja u večernjim satima. Moguće je i da dete boluje od alergije na mleko, refluksa ili neke druge tegobe, zato bi bilo dobro posavetovati se s lekarom. Pokušajte da smiriti dete pevajući laganu uspavanku. Pripremite toplu kupku i položite dete prsno u kadu. Smanjite svetla i pokušajte se relaksirati zajedno s bebom. Stavite je u auto i sporo se provozajte, ponekad lagano poskakivanje auta ima učinka. Važno je i da se vi smirite, jer beba može da oseti i preuzme vaše emocionalno stanje.
7. Da li je bljuckanje normalna pojava?
Povremeno bljuckanje je uobičajeno. Neka deca uvijek izbace malo mleka nakon svakog obroka, to je normalno i uzrokovano je nerazvienošću probavnog sistema. Ponekad se dete prejede, pa je to razlog izbacivanja malo mleka. Bluckanje nije isto što i povraćanje. Ako dete nakon obroka povraća često, u luku ili mlazu, ima proliv i gubi na težini, obavezno se javite pedijatru.

8. Da li je vakcina sigurna za dete?
Da! Imunizacija je najvažnija zdravstvena prevencija, uz to još i obavezna za neke bolesti (tuberkulozu, difteriju-tetanus-hripavac, dečiju paralizu, ospice-zauške-rubeole).

9. Kako da znate kada treba dete odvesti kod lekara?
Većina novih majki bori se s dilemom 'da li treb da zovem lekara?'. Evo nekoliko opštih pravila: ako je dete uznemireno i ne možete da ga smirite, ako ne želi da jede, ima bilo kakav poremećaj u disanju ili ako mu je temperatura viša od 38°C, zovite lekara. Sledite svoj instinkt, ali pokušajte da ostanete smireni koliko god je to moguće.

10. Zamaram li pedijatra stalnim zivkanjem i postavljanjem svakojakih pitanja?
Odgovor je ne. Zato oni i postoje. Najveće dostignuće pedijatra je uspostavljanje prisnog odnosa s roditeljima i kasnije s detetom
Izvor(Zdravlje i lepota)

jelajelena

Vitamin A spasava život

Kada se rode, bebe imaju rezervu vitamina A koja je im je dovoljna za kratak period dok ne počnu da sisaju. Međutim, ukoliko je majka neuhranjena njeno mleko ne sadrži dovoljno vitamina A, pa se bebin organizam bori da preživi.

Veoma jednostavnom metodom, davanjem kapi vitamina A, može se smanjiti smrtnost u najranijem uzrastu, a naročito u zemljama u razvoju gde je nivo smrtnosti novorođenčadi posebno visok.

Najnovija studija američkih stručnjaka, pokazala je da, ukoliko se bebama odmah nakon rođenja da vitamin A, šanse za preživljavanje mogu se znatno povećati.

Istraživači Škole za javno zdravlje univerziteta Džons Hopkins u Baltimoru ustanovili su da jedna jedina doza vitamina A može da poboljša šanse za preživljavanja beba. Autor studije Rolf Klem, istakao ja da je tokom istraživanja ustanovljeno da rizik od smrti tokom šest meseci može da se smanji za 15 odsto što bi, na primer, samo u Bangladešu značilo sprečenih oko 20 hiljada smrtnih slučajeva novorođenčadi godišnje. Prema procenama učesnika studije, ako bi vitamin A bio distribuiran na rođenju svim bebama u Južnoj Aziji, oko pola miliona beba moglo bi da preživi.

Studija Univerziteta Džons Hopkins potvrdila je dobrobit primene vitamina A u toku prvih sedam sati života i u toku su planovi da se vitamin A obezbedi za sve novorođene bebe u Nepalu i Bangladešu.

Uzimanje redovnih doza vitamina A nije u potpunosti izvodljivo, jer se većina beba u siromašnim zemljama rađa kod kuće, objasnio je doktor Klem.
Izvor stetoskop.info

Facebook   Instagram   Tiktok