avatar_eko-eny

Ishrana

Započeo eko-eny, Maj 18, 2009, 11:16:07 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

eko-eny


Без обзира на то на каквом се станишту развија, свака животна заједница има једну заједничку особину. Према начину исхране сви чланови биоценозе су груписани у произвођаче, потрошаче и разлагаче.
Произвођачи су група организама способних да самостално производе храну коју користе за своје животне потребе. Њима припадају све зелене биљке које у процесу фотосинтезе од неорганске материје (СО2 и воде) у присуству Сунчеве енергије производе органску материју - храну. Они се називају још и аутотрофи.
Потрошачи чине групу организама који за своју исхрану користе готове органске материје биљака и других живих бића. У њих спадају животиње и неке врсте паразитских биљака, гљива и микроорганизама. Они се називају још и хетеротрофи.
Разлагачи су група организама који за своју храну користе угинуле организме или њихове одбачене делове. Њима припадају гљиве и бактерије. У процесу исхране они органску материју разграђују на саставне неорганске компоненте па се називају и декомпозитори.
Различите групе организама се у екосистему хране на различите начине, али су сви они узајамно повезани тако да не могу да живе једни без других. Према томе, да би биоценоза могла да опстане морају је чинити представници све три групе огранизама: аутотрофа, хетеротрофа и декомпозитора.

eko-eny


Животну заједницу у најдубљим деловима мора чине малобројне врсте бескичмењака, али и најнеобичније врсте риба. У великим морским дубинама вечити мрак изазива многе животне проблеме.
Многи организми који живе у дубинама уместо очију имају на одређеним деловима тела посебне органе способне да самостално производе слабу светлост. Неке дубинске рибе су проблем налажења хране у мраку решиле тако што су развиле изузетно велика уста, која држе отворена док крстаре по морском пространству.
Такође многе дубинске рибе имају несразмерно велике зубе у односу на вилицу и читаво тело. Ти зуби такође представљају прилагођеност за хватање плена у потпуном мраку. Необично је да су ове рибе застрашујућег изгледа због својих огромних зуба, велике свега неколико центиметара.



Micko

Kakva gadost od riba kao Alien iz filma * 8 putnik *

pitalica


''Sokrat'' odmah staje u odbranu ovih slatkih stvorenja    :beyond:
E, pa ne mogu sve ''ribe'' biti onakve kakve bi ti voleo, recimo:






Micko

Da nekvarimo temu ipak se ovde prica o ishrani a usput vise bi voleo da ima i noge  :kez:

eko-eny


А шта мислите о овоме? Наводно нађено на Tampa Bay beach-у! Верујете или не?!!


Braca

#7
Ja verujem ... meni je takva jedna otpala prošlog leta kod "Carice" na mlad kukuruz (šećerac) ... :crazy:
Da sam je upecao ,pustio bih je u dvorište - da mi čuva kuću.A možda bih je i dresirao da donese papuče i hvata frizbi ...  :crazy: :crazy: :crazy:

eko-eny


Богомољка је на злу гласу због канибализма, јер мужјаку са којим се пари откида главу још за време полног акта, да би га затим и целог појела. Изгледа, међутим да зао глас који је прати, није сасвим оправдан. Два зоолога са Калифорнијског универзитета у Санта Крузу, су јoш раније установили да канибалистичке склоности показују углавном женке једне врсте која претежно живи у области Средоземља, и то само кад је затворена. У слободној природи, богомољке се при парењу већином понашају мирољубиво и врло пристојно.
Све почиње тиме што се мужјак пажљиво привлачи женки, фиксирајући је при томе очима и на разне начине сигнализирајући своје узбуђење. Анимирана, женка шири пипке, мали мужјак јој скаче на леђе и журка може да почне. Од тридесет оваквих контаката посматраних у слободној природи, само се један завршио трагично по мужјака. У овом случају он је пропустио да сигнализира своју жељу за сексуалним односом, навалио је на потпуно изгладнелу женку и није никакво чудо да је завршио у желуцу несуђене драге.



eko-eny


Joш један пример канибализма


Facebook   Instagram   Tiktok