avatar_eko-eny

Заштита

Započeo eko-eny, Jul 09, 2009, 09:59:59 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

eko-eny

Заштита врста и природних добара
Заштита биолошке разноврсности, у коју укључујемо заштиту гена, врста и екосистема, као и очување климе, данас су најважнији задатак у заштити природе на планети Земљи. Ови стратешки правци заштите природе дефинисани су на светском самиту Уједињених Нација 1992. године у Рио Де Жанеиру у Бразилу. Тада су шефови 168 држава и влада, међу којима је била и наша земља, потписали Конвенцију о биодиверзитету, чији је основни циљ спречавање ишчезавања врста и њихових станишта.
Најугроженије животиње наших крајева представљају птице и биљке. Са територије наше земље до данас је ишчезло око 10% птица.
Некада су орлови брадани крстарили небом широм наше земље. Данас их овде више нема. Женка из последњег пара који се гнездио у Македонији, је отрована 1985. године.



eko-eny

Угрожене су и велика дропља, букавац, орао крсташ, белоглави суп, вук, медвед, рис, дивокоза, јелен, пеликан, шарени твор, алпски мрмољци, которски гуштер, младица, јесетра, моруна, а од биљака: хајдучица краља Александра, криласти звончић, шарпланиски тичинац, рујански шафан, краснићијев пасји језик, ртањска метвица, николићев пуцавац, нопчина свећица, српска лала, чистац краља Милана...

криласти звончић

eko-eny


Црни лешинар је једна од највећих птица Европе, некада је био чест на читавој територији Србије, од Фрушке горе до Косова. Последње гнежђење је забележено педесетих година прошлог века, а последња птица је на нашој територији виђена 1995. године.

Водена видрица је некада живела у мочварним подручјима око Дунава. Из Војводине је нестала пре више од 60 година.

eko-eny


Слонови су угрожена врста. Прогоњени су и убијани због кљова, цењене слоноваче. 1900. године дивља популација слонова је бројала између 5 и 10 милиона примерака; до 1979. лов и уништавање станишта, смањило је овај број на 1,3 милиона. За 10 година, у периоду између 1979. и 1989., пад цене уља је проузроковао потрагу за другим начинима лаке зараде. 600 000 афричких слонова, скоро пола читаве популације, је убијено због слоноваче.
Битке око заједничке земље и природних ресурса међу људима, такође доприносе изумирању слонова и у Африци и у Азији. Нагли пораст популације тера људе да крче џунгле због земље. У настојањима да осигурају сопствени опстанак, људи лишавају слонове могућности да се размножавају и да опстану.




Facebook   Instagram   Tiktok