Okruglice od tikve

Započeo jelajelena, Novembar 07, 2010, 04:15:43 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jelajelena

Okruglice od tikve



Sastojci Testo:
cca 500 g   očišćene tikve
1 kasika   susamovog ulja (može i običnog)
1/2 kasike   meda
   malo soli
1   jaje
cca 12 kasika   integralnog pšeničnog brašna (može i običnog)
   malo brašna za podlogu kod izrade okruglica
Fil:
cca 10-12   suvih šljiva (ili svežih)
1 kasika   belog ruma
   malo cimeta
Dorada:
3-4 kasike   susama
   malo meda



Priprema
Očistite tikvu, narežite je na proizvoljne komade i stavite peći u pećnicu cca 30 min na 200°C.
Suve šljive pospite s malo cimeta i prelijte vrućom vodom sa malo ruma (ako kuvate za decu, izbacite rum). Ostavite poklopljeno 20-30 min da šljive nabubre i nakon toga ih ocedite. Ako imate sveže šljive, izvadite im koštice i malo ih pospite cimetom. U oba slučaja računajte na jednu šljivu po okruglici.
Viljuskom ili štapnim mikserom propasirajte pečenu tikvu, malo posolite, umešajte ulje, med i, kad je tikva malo prohlađena, umućeno jaje. Ja sam stavila tamno susamovo ulje, ali možete koristiti i neko drugo.
Smesi dodajte brašna prema potrebi. Količina tikve i brašna je odokativna, u mom slučaju je  cca 5:2 u korist tikve ... Nemojte preterati s brašnom jer će vam okruglice biti pretvrde.
Dobijenu smesu (teško mi je to nazvati testom jer je prilično gnjecavo) istresite na dobro pobrašnjenu podlogu i kasikom/viljuskom rastanjite na debljinu cca 0,5-1 cm. Pobrašnjenim nožem isecite na kvadrate. U sredinu svakog kvadrata stavite šljivu i pobrašnjenim rukama oblikujte okruglice. Obično iz ove količine bude smese za cca 12 okruglica – meni se danas žurilo pa sam ih napravila samo 9 (malo prevelikih).
Okruglice stavite kuvati u malo posoljenu vrelu vodu. Kuvajte ih na slabijoj do umjerenoj temperaturi dok ne isplivaju na površinu (cca 15 min).
U međuvremenu, u serpici (na suvo) tostirajte susam, uz stalno mešanje i ne predugo – da vam ne izgori.
Posluživanje

Kuvane okruglice ocedite i servirajte prelivene s malo meda i posute susamom. Ukoliko volite zapečene okruglice sa šljivama, možete ih pre posluživanja kratko zapeći (med i susam dodajte tek posle vađenja iz pećnice).
Napomena: ovaj put sam imala vrlo mirisnu tikvu pa nisam preterivala sa začinima – po želji u testo možete dodati malo narendane narančine ili limunove korice isl.



Facebook   Instagram   Tiktok