Kultura u nama i oko nas

Započeo pitalica, Oktobar 21, 2008, 09:21:27 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pitalica

''Ovo'' je ''ono'' od prošli put ili bar slično.
Dakle:
Kultura, ali ne ona namenska, umetnički osmišljena, dopadljiva, edukativna... čiji protagonisti (obično) nismo mi lično, pa tako uvek za njen kvalitet možemo naći pohvalu ili zamerku.
Kultura, ona lična, stečena, usvojena, nametnuta, prihvaćena... e, ta, u nama samima, i ona oko nas, neizbežna (svakome ko prihvata činjenicu da je ''čovek društveno biće'').
Da li svoje ponašanje vrednujemo jednako kao tudje, da li svoje postupke ikada preispitujemo, da li svoje loše navike menjamo? Podjimo od sitnica: dajemo li prednost trudnicama, majkama sa decom, invalidima...,  ako starijoj osobi, ispred nas, ispadne novčanik (suviše provokativno!), ne, nego zdravstvena knjižica, hoćemo li je podići i vratiti, ili ćemo jednostavno proći? Da li nam smeta kada u prodanicu, poštu, autobus ili... neko udje bez pozdrava, ne drži se ustaljenog reda, skreće pažnju na sebe? Koliko često upotrebljavamo i čujemo kratke, a  tako blagotvorne reči ''izvoli, molim, hvala''...? A koliko često upotrebljavamo ili čujemo psovke, ružne žargone, neumesne opaske, viku?
Ma, znate vi šta sam htela da kažem. Ima li ko šta da izjavi? Baš bih volela da ova tema dobije odjeka, a morate priznati - ni DRUM-arina nije visoka.

Micko

#1
Uff teska tema cinimi se.
Al ajde ako cemo da pricamo o kulturi koja i onako pada u zaborav.A zbog cega bi neko bio kulturan kad to nije u trendu.Jednostavno nije moderno biti fin.Danas je lepo biti bahat i opasan ako si to u stanju da budes.
.Ko jos danas prevodi stare preko ulice??Niko!!Zamisli da te neko vidi, crkli bi od smeha,rekli bi...
"Vidi onog klosara prevodi babu preko ulice!!!
Danasnjim klincima to nije zanimljivo.Mada nije tesko biti fin,

pitalica

Pa, kultura znači razvijanje ličnosti, u svakom pogledu, znači i obrazovanje i usavršavanje, zašto bi onda bilo aut da nekoga prevedem preko ulice? Kultura je oplemenjavanje sopstvenog duha, ne mora biti ništa stručno, nadmeno, pretenciozno... A zašto je bitno šta će reći onaj ko te vidi? Pa ne plaća ti on socijalno? Da li se ujutru umivamo i češljamo sebe radi, ili sveta radi? Da li bi se više obradovao da ti neko ljubazno kaže ''dobar dan'' ili da ti gomila klinaca, onako u prolazu, podmetne nogu, a to sam skoro videla na sred ulice. Deca izmedju 7 i 10 godina, na putu do škole, u prolazu, koliko sam uspela da čujem, izgovore po pet psovki. Istina. Ja stvarno brojim. Je li to lepo? Čija su to deca? Pa naša. Ja uvek kažem ''dobar dan''. I nije me pokolebalo ni to što je stigao samo jedan odgovor. Naprotiv, super je, bilo bi tužno da se niko nije oglasio. Pa zar nije: tako je!

Facebook   Instagram   Tiktok