SVAŠTARENJE UZ KAFICU

Započeo pitalica, Maj 20, 2009, 11:55:04 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

pitalica




Photo: 493275 © Jose Marques Lopes | Dreamstime.com

Sedim tako uz kaficu, pa razmišljam o svemu i svačemu nepotrebnom.
Ako i vi pijete kaficu – podelite to samnom, možda od ničega ispadne nešto nevažno.

Pitam se, pitam se...

Zašto ljudi naruče dupli čisburger, veliku porciju pomfrita i lajt Koka-kolu?
Zašto žene ne mogu da stave maskaru zatvorenih usta?
Zašto je reč ''skraćenica'' tako dugačka?
Zašto, da bismo ugasili Windows, moramo prvo kliknuti na ''Start''?
Zašto se sok od limuna pravi od veštačkih dodataka, a deterdžent za sudove s mirisom limuna od pravih limuna?
Zašto ne postoji hrana za mačke s ukusom miševa?
Zašto je igla koju upotrebljavaju za eutanaziju sterilna?
Sigurno ste već čuli za neuništive crne kutije u avionima... Zašto ne proizvode čitav avion od takvog materijala?
Zašto uvek jače pritiskamo direke daljinskog kad su baterije skoro ispražnjene?
Zašto peremo peškire koje smo koristili posle kupanja? Zar ne bismo trebali biti čisti u trenutku kad se brišemo njima?
Zašto piloti kamikaze nose kacige?
Kad zadaviš Štrumpfa, kakvu boju on tad poprimi?
Kako table s natpisom ''zabranjeno je gaziti travu'' dospeju na sredinu travnjaka?
Šta je to čovek pokušavao da radi onog trenutka kad je otkrio da krava daje mleko?
Ako je reč u rečniku nepravilno napisana, kako ćemo to primetiti?
Zašto Noje nije zgnječio par komaraca?
Da li i radnici u Liptonu (ice tea) imaju pauzu za kafu?
Zašto se ''odvojeni'' piše sastavljeno, a ''svi zajedno'' rastavljeno?
Ako poželim da kupim novi bumerang, kako da se rešim starog?
Zašto prodavnice otvorene 24 sata na dan imaju brave i katance?

Ako imate bar neki odgovor, molim, javite.


pitalica




Jeste se naspavali, ili tek ležete? Svejedno, čeka vas nova početna - a i to je već nešto. Dok mi se kafa ne ohladi, napisaću vam šta mislim o Euroviziji: Pravo da vam kažem ja sam navijala za našu pesmu (mislim onu iz Bosne), ali kako god, i ova mi se dopala. Mladi ''Bred Pit'' je stvarno bio karizmatičan, na visini zadatka da ga devojčice (i poneki dečaci) zavole iz cuga, mame i tate požele za sinčića, a tek za zete! Još violina, tako romantično...
Možete reći da je bilo i boljih, ali ipak, ovo je samo zabava, pa mi se čini da je ova godina bila poštena.
Za one, što dele moje (i svoje!) mišljenje evo teksta, nek se nadje, ako zatreba: 


FAIRYTALE

Alexander Rybak

Years ago when I was younger
I kinda' liked a girl I knew.
She was mine, and we were sweethearts,
That was then, but then it's true

I'm in love with a fairytale
Even though it hurts.
'Cause I don't care if I lose my mind;
I'm already cursed

Every day we started fighting,
Every night we fell in love.
No one else could make me sadder,
But no one else could lift me high above

I don't know what I was doing
But suddenly we fell apart.
Nowadays I cannot find her.
But when I do we'll get a brand new start

I'm in love with a fairytale
Even though it hurts.
Cause I don't care if I lose my mind;
I'm already cursed

She's a fairytale
Yeah
Even though it hurts.
Cause I don't care if I lose my mind;
I'm already cursed



pitalica


Ni meni baš nije zgodno vreme, ali šta je – tu je, kafa se mora popiti...
Pa kako je u Sivcu danas slava, nadjem jedan lep tekst, koji nikome, ali baš nikome, ne može škoditi a svakome, baš svakome – može koristiti. Možda vam se još uvek čini da ste dovoljno mladi i pametni, da se nikada nećete ''ponašati'', ali s obzirom na doba iz koga je ovaj dokument, shvatićete da nikada nije rano da razmišljamo kako vreme leti (i zimi, i leti), pa pročitajte:




Molitva
''Gospode, Ti znaš bolje od mene same da postajem starija i da ću jednoga dana biti stara. 
Ne daj da budem pričljiva i sačuvaj me posebno od pogubnog ubedjenja da moram reći nešto o svakoj stvari u svakoj prilici.
Oslobodi me težnje da istražujem i ispravljam svačije probleme.
Oslobodi mi savest podrobnog opisivanja i bezbrojnih detalja i daj mi krila da odmah predjem na stvar. 
Molim za dovoljno blagonaklonosti da saslušam priče o tudjim mukama: pomozi mi da ih podnesem sa strpljenjem.  Ali, stisni mi usne za moje bolove i muke, one su u porastu i moje uživanje u njihovom prepričavanju postaje sladje sa godinama koje prolaze.
Nauči me uzvišenoj lekciji da je ponekad moguće da možda nisam u pravu.
Zadrži me umereno ljubaznom, ne želim da budem svetac (sa nekima od njih je baš teško živeti), i mrzovoljna stara žena je jedno od remek dela djavola.
Učini me misaonom ali ne turobnom, korisnom ali ne i despotom.  Čini mi se da je šteta ne iskoristiti potpuno moju veliku riznicu ali Ti znaš, Gospode, da ja želim i nekoliko prijatelja na kraju.''

Igumanijina molitva o starenju 
(Ročesterski zamak – XV vek)


pitalica




Mislim, nije zbog skupoće, hoću da kažem: ne sumnjam ja da vi imate kafe, već onako - bar radi reda... Mislim, nije ni neko vreme - za kafu, mislim... Ali, stvarno sam vas očekivala. Onako, mislim, usput... Mislim, red je da svratite, nije da nije... Pa, sad, nisam baš sigurna da ste me razumeli, a možda i jeste... Htela sam ja prvo da pišem o nečem drugom, ali onda mi padne na pamet da ima i nešto važnije. Nisam sigurna za koga je važnije, ali ipak, mislim... Pa, onda rešim da ja prvo napišem ono drugo, što je važnije a onda ono prvo (što je, takodje, važno) ali da to, mislim, ide nekim drugim redom... Pa, sad, ako vama tako ne odgovara, a vi onda - slobodno - pročitajte ono drugo kao prvo, pa će to, mislim, rešiti stvar... A naravno, ako vam se baš ne dopadne redosled možete ga slobodno zamenuti..... Mislim, to bar nije teško...  Uostalom, sva su slova tu, i svi znaci interpunkcije, pa, mislim, možete vi da ih razvrstate kako god hoćete... A, i kasno je, mislim, možda nisam sve dobro shvatila... A jeste vi shvatili? Mislim, jeste li razumeli ''šta je pesnik hteo da kaže''? U svakom slučaju, javiću se ja ponovo, mislim, ako hoćete kaficu... 








pitalica




I? Evo nam opet sunca. Zadovoljni? Ja se nešto dvoumim, malo me podilazi jeza kad pomislim da sam u petak, onako proročanski, napisala da kiša nije pala – ali još nije kasno... Nije jeza od proročanstva, već od straha da i drugi ne shvate kolika sam veštica... U svakom slučaju, nije namerno, tako mi šišmišovog krila i tri zrna bibera! Da se ne šalim. Istina, bilo pa prošlo, ali sumnjam da to misle i oni poljoprivrednici što  im je oluja upropastila useve i plastenike, a o celogodišnjem trudu  da  i ne pričamo... ''Bog dao – bog uzeo'' kaže naš narod, pa se sad nadam da će im Bog opet dati, bar toliko da se prehrane do sledeće godine. Nadajte se i vi, bor toliko i vi možete, jer nesreća nikad ne pogodi samo metu, što bi rekli: uvek ima kolateralne štete. Ako su ovog puta proizvodjači hrane bili meta, sasvim je sigurno da smo mi, potrošači-kupci, kolateralna šteta. Od tog i naš džep zavisi, pa se tako vraćamo na početak: da ćemo svi ispaštati (čast izuzecima
  ).





pitalica




Možda je trebalo da ponudim čaj, al' sad je kasno... U svakom slučaju uvek se mogu tešiti onom poznatom  izrekom ''najbolje se osećam u sopstvenom društvu''! Kako je ceo današnji dan mestimično kišovit, mestimično oblačan i mestimično tmuran, za vas sam izabrala nešto prikladno:

Sunce u očima:

   Mnoge očne bolesti praćene slabljenjem vida za koje smo verovali da su rezultat nasledja ili nepoznatih činilaca, nastale su uticajem sunčevih zraka na različita tkiva oka. 
   Da li je nošenje naočara za sunce moda ili potreba? Najštetniji uticaj na oko ima ultraljubičasto zračenje. Žute naslage, za koje se verovalo da nastaju starenjem, potiču od dugotrajnog delovanja sunčevih zraka.  Pod uticajem sunčevih zraka nastaje zamućenost i stvara se katarakta već u ranim srednjim godinama.
    Za zamućen vid jedina mogućnost lečenja je operacija.
   Na mrežnjaču dolazi svega jedan do dva odsto sučnevih zraka, ali i tako malo zračenje je dovoljno da izazove oštećenje i smanji centralnu vidnu oštrinu. Sunčevi zraci su po mnogim istraživanjima uzrok staračke degeneracije žute mrlje, opadanje ili gubitak vida.
   Zaštita oko od sunčevog zračenja je neophodna. Naočare treba da budu dovoljno tamne da zaštite oko, ali ne toliko da onemogućavaju prepoznavanje svetla na semaforu. Najbolje su neutralno sive, braon ili zelene boje, sa visokim UV polimerom koji apsorbuju 100% zračenja. Treba odabrati one što sprečavaju sunčevu svetlost sa svih strana, tzv. ''wrapped''. Zaštitne naočari se preporučuju odraslima i deci.
   Kontaktna sočiva imaju niži stepen zaštite, tako da se i osobama koje ih nose preporučuju naočare sa UV zaštitom. U letnjim mesecima treba oči zaštititi šeširom.
   Upotreba antioksidanata, iz  svežeg crveno-žutog povrća i voća, štiti oči od sunčevog zračenja i poboljšava funkcije vida za 40 odsto. Podjednako su korisni na letnjim vrućinama i u zimskom periodu.


pitalica




S obzirom na datum – temperatura me je opet izneverila, pa mi sad topla kafica i te kako prija. Polako srčem, a onda ću da okrenem šolju pa da vidim šta me danas čeka, kakvu mi je sudbinu, za prvi dan u mesecu, namenuo crni talog kafe. 'Oćel kiša? Da širim veš pod strehu, il' na sunce? 'Oće li mi, iz šolje, izleti kakav beli golub, neko granato drvo, kučence što obećava vernost, novci, novci, novci... a ako zapliva i neka riba, valjda će biti omanja, neka sardinica, da se ne sekiram previše...  Ako se i vama čini da ovo jutro baš i nije onakvo kakvom ste se nadali, evo vam malo saveta kako da to, očas posla, priopravite:

20 načina da osvežite život:

1.   Rešite se sve nezdrave hrane iz kuće i započnite praviti zalihe zdravih   namirnica.
2.   Kupite lep bokal i čašu da možete pročistiti telo pijuckajući vodu ceo dan.
3.   Naučite nove vežbe i pokrete kojima ćete osvežiti postojeće.
4.   Oslobodite se nepotrebnih stvari koje nosite uokolo - iz ručne torbe.
5.   Odlučite koje navike morate odbaciti i koju problematiku treba srediti pa radite na  tome.     
6.   Bacite svu staru kozmetiku i kupite novu.
7.   Drugačije razmestite nameštaj.
8.   Kupite novu odeću, komad po komad. Ako je moguće uklopiti u to ponešto staro to zadržite.
9.   Upišite se na neki kurs ili slično.
10.   Kupite novo donje rublje. Bacite sve što ne bi pokazali ni pred rodjenom mamom.
11.   Sredite sve računa - bez dugova.
12.   Odaberite knjige za čitanje.
13.   Kupite komplet peškira u novoj boji.
14.   Egzotičnim začinima osvežite kuhinju.
15.   Uvedite ''mentalno zdravlje'' da radite šta želite bez rasporeda i ograničenja.
16.   Sastavite poslovni životopis - šta želite.
17.   Odaberite ugodnu aktivnost.
18.   Fotografije osoba koje vam najviše znače staviti na vidno mesto. To će vas podsetiti šta je u životu važno.
19.   Uklonite sve sitnice s polica. Ako vam nedostaju ponovo ih vratite. Verovatno se to neće dogoditi pa ćete imati manje stvari sa kojih se briše prašina.
20.   Odaberite neku nevažnu stvar zbog koje prigovarate partneru i nastojte da je nikad više ne spomenete.


pitalica




Skoro podne, a ja tek sad zaključujem da nije vredelo ni ustajati. Dobro, možda samo zbog kafe... Vredne žene već su skinule odrpane kućne haljine i počistile ulicu, one manje vredne ni ne nose odrpane haljine, one su još uvek u svilenim penjoarima... Muči me što ne znam gde pripadam... Uvek imam neke nedoumice: kad kopam, pa motikom prokopam sopstveni prst (na nozi, naravno) poteče mastilo – gde ćeš većeg dokaza o plavoj krvi... Kad zagrizem ''budjav lebac'' (jer je kraj ili početak meseca, pa nemamo para za ''friški'')  – smeta mi ona srebrna kašičica sa kojom sam se rodila...
Tuga jedna... Žena na ivici nervnog sloma!


Plava krv
Plemstvo je istorijski, socijalni i često pravni status koji ne treba mešati sa socio-ekonomskim statusom baziranim na primanjima i imovini. Biti bogat i uticajan ne znači automatski bit plemić, niti su svi plemići bogati i uticajni (aristokratske porodice su izgubile svoje bogatstvo na razne načine, i koncept  "siromašnog plemića" je star kao i samo plemstvo).
Iako je plemstvo, kao društveni položaj i stalež, svuda u Evropi davno ukinuto, potomci plemićkih porodica i danas postoje i koriste svoja stara zvanja.
Treba, ipak, naglasiti da plemićke porodice nisu nikakav poseban i izdvojen deo stanovništva. Moderna proučavanja su ''demokratizovala'' genealogiju, kao nauku o rodoslovima, i u tom smislu što su pokazala da je, posmatrano na duže vreme (nekoliko desetina generacija), plemstvo praktično u bliskom srodstvu sa ostalim stanovništvom i da je pojam ''plemićke krvi'' samo mit, izmišljen kako bi se nametale i održavale klasne i društvene razlike. Razlika izmedju plemića i ostalih je samo u činjenici da su jedino porodice velikaša sačuvale zapise o svojim precima (ali samo odabranim) u dužem vremenskom razdoblju, pa su tako njihovi rodoslovi jedino dostupni i mogu da se prate smene pokolenja iz veka u vek.


pitalica




Ne mogu da se načudim samoj sebi, ali sve ukazuje na to da ''sam se zaboravila''. Ovako lepa rubrika, a dani prolaze bez mene. Najjednostavnije mi je da okrivim glavnog i odgovornog urednika, kao: što me niste opomenuli da kasnim sa prilogom! Pa, to je prihvatljivo, tako gledamo i u filmovima – izdavači, urednici... opominju svoje pisce. Kao, ne može čovečanstvo da diše bez njihove nove knjigenove, rubrike, kolumne... a pisci se vade na nedostatak ideja (avans ili predujam su, u međuvremenu, već uveliko potrošili). Kod mene, to sa idejama, nije problem. Problem je sa pamćenjem – i avansom!    A kad smo već kod pamćenja, neće ni vama škoditi mali savet, dakle:

Ako ste postali zaborani    RASTERETITE MOZAK
zapisujte svoje obaveze
Ljudski mozak ima svoje granice i moguće je da ga pretrpate informacijama zbog čega dolazi do njegove blokade. Naravno, to može da vas dovede u nepriliku i da vas izloži brojnim neprijatnostima. Ako ne znate da ga štedite. A i to je moguće.
   Rasteretićete mozak ako zapisujete dnevne ili nedeljne obaveze, a kako koju završite, precrtajte je.
   Pomoći će vam i ako 15 minuta svakoga dana odvojite samo za sebe. Slušajte muziku, udišite vazduh na svojoj terasi, vežbajte, ili samo na miru popijte kafu.
   Neophodno je da redovno provetravate svoje radne prostorije, korisno je da pauzu na poslu iskoristite za šetnju napolju. Uveče, ali ne neposredno pre spavanja, malo trčite, brzo se prošetajte, vozite bicikl ako imate uslova za to. Ove aktivnosti dodatno snabdevaju mozak kiseonikom i videćete, posle nekoliko nedelja dolazi do poboljšavanja vaše koncentracije.
   Mozak treba nahraniti i napojiti. Njegov rad poboljšavaju zeleno povrće (jer omogućava bolju iskorišćenost kiseonika), sojine klice (poboljšavaju sposobnost pamćenja), a preporučuje se i litar mineralne vode dnevno, zato što minerali podstiču rad mozga.
   Pamćenje se može poporaviti i nekim vežbama. Najjednostavnija vežba je ona kada sastvite spisak za kupovinu i probate da ne  gledajući u njega kupite sve što ste planirali. Pre nego što stanete u red, ipak, proverite svoje pamćenje, a posle nekoliko kupovina sigurno ćete izbeći svaku zaboravnost.
   Za održavanje živahnog mozga ne posežite za kalkulatorom čim nešto morate da izračunate. Vežbajte svoj mozak i tako što ćete učiti nove reči. Iz maternjeg ili stranog jezika, svejedno.
   Odlična vežba za mozak je i rešavanje ukrštenih reči.



pitalica




Nešto mislim, možda je u pitanju šoljica! Vi vidite jednu šoljicu pa mislite da je poziv za kafu samo fol, izgovor za monolog. Taman posla! To je šoljica kafe za goste, moja je litarska - al' uspem samo pola... Evo, sad postavljam dve, možda se neko prihvati, možda ima neka konstruktivna pitanja od životne važnosti (kao ja), neke nedoumice koje nije u stanju sam da reši a nema ko da mu pomogne, tj. odgovori na bezvezan ili nerazumljiv način? Pa, imajte poverenja. Znam da je to u današnje vreme teško, ali ja vam bar ništa ne obećavam, tako da uloženo poverenje ne možete izgubiti. Da dokažem kako sam dobronamerna odmah ću vam dati dobar primer: 

''Pre dve godine naučila sam nešto vrlo značajno, što mi je ulepšalo život i izmenilo ga u svim segmentima. ''Bože, ne mogu da verujem da ti od nekog nešto očekuješ sa punim pravom. Otkud to? Zar nisi do sad naučila da niko nije dužan da ti čini i da je sve dobra volja?''- upitala me prijateljica. Ja sam doživela prosvetljenje. Od tog trenutka život mi je lakši i lepši. Ni od koga ništa ne očekujem  i ako nešto dobijem, osećam veliku zahvalnost i počastvovanje.
Kad to naučite bićete mnogo opušteniji.''




Facebook   Instagram   Tiktok